english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Czech Centre Rotterdam
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tradiční české ozdoby obohatily vánoční atmosféru v Nizozemsku

Na šesti místech po celém Nizozemsku byly počátkem prosince 2021 ve spolupráci Velvyslanectví ČR v Haagu, Českého centra Rotterdam a zastoupení agentury CzechTourism Benelux, s finanční podporou MZV v rámci Projektů ekonomické diplomacie (PROPED), instalovány vánoční stromky, ozdobené tradičními, ručně vyráběnými vánočními ozdobami od českých firem Ornex, Rautis a Glassor. U stromků byl vždy umístěn QR kód vedoucí na landing page v nizozemštině, zaměřenou na tématiku tradičních českých Vánoc a současného sklářství v ČR. Paralelně probíhala prezentační PR kampaň ve čtyřech nizozemských médiích, zacílená na potenciální návštěvníky Česka v adventním období a zaměřená na představení českých vánočních ozdob a tradiční adventní gastronomie a zvyků.

Společný projekt prezentace tradičních českých vánoc v Nizozemsku se tak částečně odehrával ve virtuálním prostoru místních online médií, zaměřených primárně na cestovní ruch (PlusOnline, Saarmagazine, Ik Will Meer Reizen!, 27vakantiedagen) a částečně ve formě fyzické prezentace ozdobených vánočních stromů na veřejně přístupných místech v různých částech Nizozemska, jako je např. Nationaal Glasmuseum Leerdam, C’park Bata Best, Goethe Institut Rotterdam, ESA ESTEC Noordwijk nebo Best Western Hotel Groningen. U těchto stromků byly vždy viditelně umístěny QR kódy, prostřednictvím nichž se zájemci ve své mateřštině dozvěděli zajímavé informace o tradicích českých Vánoc, historii i současnosti českého sklářství a také o možnostech vánočních city-breaks a zimní dovolené v ČR.

Vzhledem k tomu, že ve stejné době probíhala v místním Národním muzeu skla ve městě Leerdam výstava Českých center nazvaná „Christmas Treasure“, byl tamtéž v rámci projektu zorganizován workshop společnosti Rautis, na kterém si Nizozemci mohli vyzkoušet výrobu perličkových ozdob, zapsaných na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Přesto, že do prezentačních plánů částečně negativně zasáhl další koronavirový lockdown, vyhlášený nizozemskou vládou těsně před vánočními svátky, dá se říci, že prezentace českých vánočních tradic zde zaznamenala velký úspěch. Ozdobené vánoční stromky byly návštěvníky vesměs velice pozitivně hodnoceny a mediální zásah doprovodné PR kampaně činil podle prvních odhadů více než milion Nizozemců.

Stanislav Beneš, obchodně-ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Haagu

Galerie


prezentace vanoc 2021