english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Architecture Film Festival Rotterdam: Concrete Stories a Dál nic

Na festivalu filmů o architektuře Architecture Film Festival Rotterdam, který proběhne od 8. do 11. října, letos poběží za podpory Českého centra v Rotterdamu dva dokumentární filmy české produkce Concrete Stories a Dál nic.
 

Concrete Stories

ČR/Francie 2013, Režie: Lorenz Findeisen, 72 min. S anglickými titulky.

 

Domy z betonových panelů se vyskytují na Východě i na Západě. V době studené války, kdy sociální bytová výstavba byla jednou z oblastí, v nichž kapitalismus a komunismus spolu soupeřily, rostly panelové domy jako houby po dešti. Ve snímku Concrete Stories vyprávějí obyvatelé z obou stran železné opony o svém životě v těchto standardizovaných bytech, které v současné době mívají špatnou pověst.

 

Kdy: 10. 10. 2015, 17:30

Kde: LantarenVenster, Otto Reuchlinweg 996 (Wilhelminapier), Rotterdam

http://hague.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/affr-architecture-film-festival-rotterdam/

 

Dál nic

ČR 2014, Režie: Ivo Bystřičan, 75 min. S anglickými titulky.

 

Snímek Dál nic se na pozadí stavby nechvalně proslulého úseku D8 zabývá tím, jak bizarně vznikající dálnice obnažuje komunikační rozkol ve společnosti a zablokované vztahy mezi skupinami lidí. Film se vydává po šestnáctikilometrové trase posledního nedokončeného dálničního úseku. Současní stavaři se zde již sedmým rokem neúspěšně pokoušejí dokončit někdejší Hitlerův záměr vybudovat dálnici z Berlína do Prahy a naplnit svůj sen jednolité průjezdné Evropy.

Dál nic je provokativní filmovou reportáží, jež zhmotňuje absurdní situaci předraženého veřejného projektu, jehož budoucí existence je nejistá, a subtilně odhaluje projevy dysfunkčnosti státu a jeho institucí. Zároveň nahlíží do soukromí lidí bydlících v okolí dálnice a sleduje, jak se okolnosti stavby odrážejí v jejich životech a proměňuje je.

Tvůrci začali natáčet v roce 2007, kdy stavba posledního úseku dálnice D8 začala a s vizuální pečlivostí hledá v malebné krajině Středohoří dopady průtahů, administrativních problémů, žalob a soudů, nucených přestávek ve výstavbě a politických bojů. Dokument se soustředí na to, co se odehrává v prostoru mezi hlavním stavbyvedoucím dálničního úseku snažícím se dálnici dokončit a odebrat se do důchodu, a ekologickým aktivistou snažícím se skrze pečlivé obcházení stavby a následné žaloby přinutit stavitele k dodržování zákonů.

Kdy: 9. 10. 2015, 15:00

Kde: LantarenVenster, Otto Reuchlinweg 996 (Wilhelminapier), Rotterdam

 

http://hague.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/affr-dal-nic/