english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ČC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Debata ke 40. výročí Charty 77

Velvyslanectví ČR v Haagu a České centrum uspořádaly 13. října v rezidenci velvyslankyně debatu ke 40. výročí Charty 77. Diskusi S. Schaapa, poslanec Senátu za VVD, T. Vrby, překladatele, editor, vysokoškolského učitele a signatáře Charty  a I. Gabalové, lektorky a koordinátorka projektů v amsterodamské Nadaci Anne Frankové (Anne Frank Stichting) moderoval Arjen Berkvens, ředitel Nadace Maxe van der Stoela.

Sybe Schaap, od roku 2007 poslanec Senátu za VVD. Schaap vystudoval sociologii a filosofii. V 80. letech jezdil do Československa a účastnil se tam neoficiálních filosofických seminářů. Působí jako mimořádný profesor na Technické univerzitě v Delftu a Univerzitě ve Wageningenu (obor vodohospodářství), od roku 1992 jako hostující docent na UK v Praze.

Tomáš Vrba, překladatel, editor, vysokoškolský učitel. Vystudoval filosofii a psychologii na FF UK. Působil jako sociální pracovník mezi pražskými Romy, po podpisu Charty 77 vystřídal několik dělnických a technických profesí, zároveň byl redaktorem a vydavatelem řady nezávislých (samizdatových) publikací. Po listopadu 1989 byl šéfredaktorem listu Lettre Internationale (1990–1995) a měsíčníku Nová přítomnost (1997–2000), místopředsedou Asociace evropských novinářů (2002–2004) a předsedou Rady ČTK (2004–2007). Nyní přednáší na pražské New York University a je předsedou správní rady nadace Forum 2000 a Divadla Archa.

Ivana Gabalová, lektorka a koordinátorka projektů v amsterodamské Nadaci Anne Frankové (Anne Frank Stichting). Zaměřuje se na problematiku kritického myšlení, dialogu a hodnoty lidských práv a demokracie. Vytváří podklady pro vyučování, školí učitele a středoškolské profesory, pořádá dílny pro školáky, studenty a vězně a vede mládež k aktivnímu občanství a zakládání vlastních iniciativ. Kromě práce pro AFS se zabývá výzkumem rehabilitace násilnických extremistů. Absolvovala magisterské studium Conflict Resolution and Governance na Amsterodamské univerzitě.

Arjen Berkvens, ředitel Nadace Maxe van der Stoela. Vystudoval historii na amsterodamské Svobodné univerzitě. Pracoval jako projectmanager a později se stal ředitelem Nadace Alfreda Mozera. Od roku 2013 je ředitelem Nadace Maxe van der Stoela, nezávislé organizace spojené s PvdA (Stranou práce). Je také generálním tajemníkem Evropského fóra pro demokracii a solidarit.

Diskuse se zúčastnilo více než padesát hostů.