english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Karel Čapek: vizionář - online literární večer v amsterodamské knihovně

Dne 27. srpna v 19h byla z amsterodamské knihovny živě streamována debata na téma vizionářských myšlenek Karla Čapka moderovaná šéfem literární rubriky nizozemského deníku NRC M. Krielaarsem. Akce je pořádána Českým centrem v Rotterdamu ve spolupráci s amsterodamskou knihovnou (OBA), Velvyslanectvím ČR v Haagu a Českým centrem v Bruselu u příležitosti 130. výročí  Čapkova narození.

Čapkovy knihy a názory jsou díky nadčasovým tématům stále velmi aktuální. Jeho vizionářské knihy nabízí četné paralely s dnešním světem (umělá inteligence, robotizace, pandemie, mocenská politika). Jeho román Válka s mloky patří spolu s 1984 George Orwella, Krásným novým světem Aldouse Huxleyho a Válkou světů H.G. Wellse ke špičce distopické literatury. Čtenáři v Nizozemsku se s Čapkovou tvorbou mohli seznámit v uplynulých letech díky překladům Irmy Pieper, Keese Merckse a Edgara de Bruina.

Kdy:  čtvrtek 27. srpna 2020 v 19:00

Kde:  online na Facebookové stránce Českého centra Rotterdam https://cs-cz.facebook.com/TsjechischCentrumNederland

Moderátor:  

Michel Krielaars (šéf literární rubriky deníku NRC, spisovatel a novinář)

Účastníci debaty: 

Ewoud Kieft (historik, spisovatel a muzikant, autor dystopického románu Onvolmaakte)

Kees Mercks (dlouholetý pedagog české literatury na Amsterdamské univerzitě, překladatel Havla, Čapka, Hrabala a další české literatury)

Eric Metz (vyučuje překladatelství a slovanské jazyky na Amsterdamské univerzitě, překládá literaturu ze slovanských jazyků)

Jazyk: nizozemština