english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Haagu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koncert ke 100. výročí vzniku Československa

Dne 30. října se v prostorách kostela Kloosterkerk v centru Haagu konal koncert houslového virtuose Miroslava Ambroše  s klavírním doprovodem Zuzany Ambrošové. Koncert ke 100. výročí vzniku Československa společně uspořádala velvyslanectví ČR a SR v Haagu.

V úvodu slavnostního večera vystoupili velvyslankyně ČR Jana Reinišová a velvyslanec SR Roman Bužek se společným projevem. V něm se věnovali vzniku Československa, společné historii  obou států i současné spolupráci. Rovněž představili knihu Samen op de laan van Europa, která popisuje  historické souvislosti a příklady spolupráce mezi ČR/SR a Nizozemskem. Publikace, která je zatím pouze v nizozemštině, by v příštím roce měla být přeložena do češtiny a slovenštiny. 

Koncert Miroslava a Zuzany Ambrošových, během něhož představili díla českých a slovenských skladatelů, přijalo publikum s nadšením. Akce, jejíž součástí byla i recepce,  se zúčastnilo více než 250 hostů z řad diplomatů, reprezentantů mezinárodních institucí, nizozemské státní správy, partnerských měst, obchodní a kulturní veřejnosti  i krajanů. 

Miroslav Ambroš  vystupuje na  významných pódiích od Ottawské Tabaret Hall nebo Memorial Hall ve Phoenixu přes Oratoire du Louvre v Paříži či římské Sala Caselle až po Art Center v Soulu. V ČR hrál na celé řadě předních akcí od Pražského jara společně s Mistrem Josefem Sukem až po zahájení sezony Pražské komorní filharmonie, kde pod taktovkou Jiřího Bělohlávka přednesl Čajkovského houslový koncert D dur ve Dvořákově síni Rudolfina.  Za svou kariéru koncertoval i na dalších nejvýznamnějších pódiích v Čechách jako je Smetanova síň Obecního domu či Španělský sál Pražského hradu a spolupracoval také s většinou orchestrů u nás a na Slovensku. V roce 2017 založil dámský komorní orchestr Ambroš Ladies Orchestra, jehož je i sólistou a se kterým mj. také získal pozvání k účinkování v říjnu 2018 v monacké Opeře Garnier pod záštitou Prince Alberta II., Monackého.

Zuzana Ambrošová koncertovala jako sólistka mj. s Vídeňskými filharmoniky.  Vystupovala na významných pódiích v Milánském divadle Dal Verme, v Sala Silentium v Bologni, Řimské Sala Caselle, Ville Bardini ve Florencii, Palazzo Tobia v Janově, v  Maison Cantonale Bordeaux Bastide, v Oratoire de Louvre v Paříži,  Memorial  Hall ve Phoenixu, Kerry Hall v Seattlu a mnohých dalších. Na mnohá významná mezinárodní pódia i festivaly se opakovaně vrací.   V současnosti je vyhledávanou komorní hráčkou, několikrát byla přizvána i ke klavírní spolupráci na mezinárodních soutěžích a kurzech.

Komcert M. Ambroše v doprovodu Z. Ambrošové v Haagu

Komcert M. Ambroše v doprovodu Z. Ambrošové v Haagu

 

Velvyslankyně ČR J. Reinišová a velvyslanec SR R. Bužek

Velvyslankyně ČR J. Reinišová a velvyslanec SR R. Bužek

 

Velvyslanec R. Bužek s chotí, Z. Ambrošová, velvyslankyně Reinišová, M. Ambroš

Velvyslanec R. Bužek s chotí, Z. Ambrošová, velvyslankyně Reinišová, M. Ambroš

Koncert ke 100. výročí vzniku ČSR

Koncert ke 100. výročí vzniku ČSR