english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní výstava FACES představí portréty českých fotografek

Nizozemské fotografické muzeum v Rotterdamu uspořádá výstavu 32 fotografů, kteří se podíleli na vývoji a obnovení evropské portrétní fotografie v posledních 25 letech. Mezinárodní výstava s názvem FACES | Evropská portrétní fotografie od roku 1990 představí vedle slavných jmen jako Anton Corbijn, Rineke Dijkstra nebo Boris Mikhailov také dílo dvou českých fotografek - Dity Pepe a Jitky Hanzlové. České centrum podpoří účast obou fotografek.
 

Výstava otevře své dveře 30. května a bude dostupná celé léto až do 16. srpna 2015. Jedná se o první projekt, který se věnuje evropské portrétní fotografii a vývoji, kterým prošla po 1989. Mezi více než třiceti umělci svá díla vystaví i Dita Pepe a Jitka Hanzlová. Více informací o výstavě najdete zde, na stránkách muzea.

Dita Pepe (Ostrava, 1973) vystudovala tvůrčí fotografii na Slezské univerzitě v Opavě. Už od roku 1999 se věnuje slavnému a rozsáhlému projektu Autoportréty, kde na fotografiích zobrazuje sebe samotnou s dalšími ženami, muži nebo celými rodinami a stylizuje se do role svých objektů. Většinu svých fotografií pořídila v Česku, některé ale vynikly i v Itálii, Německu nebo dokonce v Jižní Africe.

Jitka Hanzlová (Náchod, 1958) jako dvacetičtyřletá emigrovala do západního Německa. Mezi lety 1987 až 1994 studovala fotografii na univerzitě v Essenu. Hanzlová měla už po světě nespočet výstav, mezi nimiž bylo i její dílo Female. To se dočkalo své prezentace v Nizozemí už v roce 2001 v Amsterdamu ve  Stedelijk Museum. Dnes žije a pracuje v německém Essenu. Od roku 2012 také působí jako hostující profesorka na univerzitě v Curychu.

Kdy: 30. 5. 2015 - 23. 8. 2015

Kde: Nederlands Fotomuseum, Wilhelminakade 332, Rotterdam

http://hague.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/evropske-fotoportrety-2015/

Dita Pepe 2008

Dita Pepe 2008