english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Haagu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání u příležitosti 4. výročí odhalení památníku TGM v Rotterdamu

Dne 5. listopadu uspořádalo Velvyslanectví ČR v Haagu a České centrum v Rotterdamu setkání u příležitosti 4. výročí odhalení památníku TGM v Rotterdamu. 
 

Velvyslankyně ČRv Nizozemsku Kateřina Sequensová v rámci projevu mj. připomněla význam TGM a poděkovala všem, kteří se o vznik památníku zasloužili, z nichž většina byla na setkání přítomna, včetně autora památníku Hanse Citroena. Velvyslankyně Sequensová a zástupkyně velvyslance SR Dana Hůlková následně uctily památku prvního československého prezidenta.

Památník stojí v centru Rotterdamu v blízkosti místa, kde v říjnu 1914 došlo k setkání TGM s britským historikem a publicistou Robertem Setonem-Watsonem, jemuž TGM nastínil svou vizi budoucího samostatného Československa. Detaily tohoto setkání  i další informace o vztahu TGM k Nizozemsku sdělili ve svém projevu Jan Henneman a Pieter Goedhart, kteří stáli u zrodu myšlenky vytvoření památníku.

Akce spadá do série aktivit,  v rámci nichž Velvyslanectví ČR připomíná 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi ČSR a Nizozemskem.

Setkání u příležitosti 4. výročí  odhalení památníku TGM v Rotterdamu

Setkání u příležitosti 4. výročí  odhalení památníku TGM v Rotterdamu