english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Haagu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přípomínka 350. výročí úmrtí Jana Amose Komenského

Dne 15. listopadu uplyne 350 let  ode dne, kdy v Amsterodamu zemřel Jan Amos Komenský. Následně byl pohřben v Naardenu, kde jeho památku připomíná muzeum s expozicí, kterou připravilo Muzeum JAK v Uherském Brodě.  Velvyslanectví v Haagu si úmrtí Jana Amose Komenského připomíná umístěním banneru s jeho citátem v nizozemštině - Ne ze souhlasu, ale z pochybnosti se rodí pokrok - doplněným  ilustrací, kterou poskytnula Kateřina Kotyk, studentka magisterského studia v ateliéru Ilustrace u Renáty Fučíkové na plzeňské Sutnarce.

Velvyslanectví České republiky v Haagu a České centrum Rotterdam se tím připojují k projektu #GrowOurHumanity, v rámci něhož se do nizozemského veřejného prostoru se dostanou inspirativní citáty českých humanistů, kteří byli činní i veřejně (Václav Havel, Jan Patočka, T. G. Masaryk, J. A. Komenský). Projekt si klade za cíl přinést optimistické poselství, sdílet důraz na lidskost a zamyslet se nad budoucností světa, ve kterém bychom chtěli žít. V době, kdy svět bojuje s koronou a čelí dalším globálním výzvám, je to více než relevantní.

Kampaň, která bude do konce tohoto roku paralelně probíhat i digitálně, budou sdílet zdejší partnerské organizace jako Muzeum Jana Amose Komenského v Naardenu, Pedagogické muzeum v Dordrechtu, Honorární konzulát v Groningenu, nizozemské školy, kulturní instituty, sdružení EUNIC, komunitní centra, knihovny, knihkupectví, apod. Cílem je oslovení co nejširší veřejnosti, která si může oblíbený citátem najít na webových stránkách velvyslanectví nebo Českého centra v Rotterdamu a vytisknout, případně umístit do svého okna či blízkého okolí.
Tato veřejná kampaň českých center se už objevila v Bruselu, Lucemburku, Sofii a Stockholmu.

Více informací o oslavách výročí Jana Amose Komenského

Bližší informace o  projektu #GrowOurHumanity

#growourhumanity #czechculturetotheworld #comenius350