english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

​Výročí Václava Havla

Letos v říjnu by Václav Havel oslavil 85. narozeniny a v prosinci tomu bude deset let, co celý svět zasáhla zpráva o jeho odchodu.

Byl proslulým spisovatelem, významným disidentem řadu let vězněným za svou neúnavnou angažovanost při obraně lidských práv, prezidentem Československa a České republiky, který se zasloužil o mezinárodní postavení, prestiž a autoritu naší země ve světě.

Zároveň se cítil být občanem celého světa a stal se příkladem státníka, který usiloval o větší porozumění mezi rozdílnými kulturami a náboženstvími a o důstojné soužití obyvatel na Zemi.

Jeho duchovní odkaz pro další generace spočívá například v myšlence, že svoboda je hodnotou, které stojí za to přinášet oběti, v poznání, v čem tkví síla bezmocných, a ve víře v ideál pravdy a lásky.

Václav Havel byl především člověk, který zůstával věrný zásadám slušnosti, dokázal soucítit s ostatními a na sebe se díval se vzácným darem sebeironie. A proto se mu dostalo uznání, přátelství a lásky od významných představitelů duchovního, politického a kulturního života napříč kontinenty.

Série momentek z dílny jeho dlouholetého spolupracovníka Iva Šilhavého je toho krásným důkazem.