english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zámecký koncert – Anděl a ďábel

V cyklu zámeckých koncertů, pořádaném v provinciích Gelderland a Overijssel, a ve spolupráci s Českým centrem v Rotterdamu vystoupí 10. října Petr Wagner (viola da gamba) a Jan Čižmář (theorba). Na tvrzi Den Berg v Dalfsenu zahrají skladby Maraise, Forqueraye a Fingera.
 

Petr Wagner studoval cello na pražské konzervatoři u Josefa Chuchra a pokračoval studiem hudební vědy na Karlově univerzitě v Praze a na univerzitě Royal Holloway v Londýně. Tam se seznámil s nástrojem viola da gamba a na Akademii für alte Musik v Drážďanech se ve hře zdokonalil. Později studoval u Wielanda Kuijkena na Královské konzervatoři v Haagu, kde získal diplom koncertního umělce. V roce 1998 založil Ensemble Tourbillon, jehož repertoár se skládá především z hudby 17. a 18. století skladatelů jako Couperin, Bach, Marais, Rebel, Purcell, Finger, Fischer a Händel. Wagner vystupuje po celém světě – ať už se svým souborem nebo jako sólista. Pravidelně natáčí pro BBC a Český rozhlas a televizi. Prestižní vydavatelství ACCENT nahrálo v jeho podání skladby Fingera, Maraise a nedávno Schmierera.

Jan Čižmář je všestranný umělec zabývající se hrou na historické nástroje. Po ukončení studia hry na kytaru a muzikologie v rodném Brně odešel do Londýna studovat klasickou kytaru na Royal College of Music. Hře na loutnu se začal intenzivně věnovat ve třídě Jakoba Lindberga. Ve studiu historických loutnových nástrojů pokračoval v Holandsku na Royal Conservatoire v Haagu (Nigel North, Joachim Held, Mike Fentross, Christina Pluhar. Kromě sólového barokního a renesančního repertoáru se Jan Čižmář věnuje i spolupráci s různými komornějšími seskupeními. Pod jeho uměleckým vedením působí soubor Plaisirs de Musique, který se specializuje na autentickou interpretaci hudby starších stylových období na dobové nástroje. Jan Čižmář vystupuje pravidelně na koncertech a v operních produkcích v Evropě, Asii a USA se soubory jako např. Royal Concertgebouw Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment, Orchestra of the Eighteenth Century, Rotterdam Philharmonic Orchestra, Collegium 1704. 

Kdy: 10. října 2015, 15:00

Kde: Heinoseweg 2, Dalfsen

http://hague.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/koncert-v-dafsenu-petr-wagnerjan-cizmar/