english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zasedání Asociace evropských senátů v Haagu

Ve dnech 21. – 22. 5. 2015 se v nizozemském Haagu konala 16. konference Asociace evropských senátů. Na pozvání nizozemského Senátu (Eerste Kamer) přicestovaly na konferenci delegace zástupců 15 senátů či obdobných institucí evropských zemí. Za Českou republiku se akce zúčastnila delegace vedená 1. místopředsedou Senátu Parlamentu České republiky MUDr. Přemyslem Sobotkou.

Tématem konference byly měnící se koncepty ve fungování senátů v bikamerálních parlamentních systémech. Na pozvání předsedkyně nizozemského Senátu Ankie Broekers-Knol se delegace účastnily slavnostní uvítací večeře v Rytířském sále nizozemského parlamentu, následující den byl věnován vystoupením vedoucích jednotlivých delegací. Pro vedoucí delegací se uskutečnilo také přijetí nizozemským králem Vilémem-Alexandrem v královském paláci Noordeinde. Nizozemští organizátoři zvolili záměrně k uspořádání AES letošní rok, který připadá na 200. výročí vzniku nizozemského (bikamerálního) parlamentu.

Většina řečníků věnovala své vystoupení popisu pravomocí senátu ve vlastní zemi a shodla se na základních principech spojených s fungováním druhých parlamentních komor. Obecně vystupující uváděli mezi přínosy a výhodami senátu relativně konsensuální prostředí, které je dáno nižší politizací a větším důrazem na osobnosti. Mnoho řečníků poukazovalo na význam senátu coby pojistky demokratické kontinuity, coby důležitého korektivního mechanismu (prostředku legislativní nápravy) a také instituce, která plní úkol vyvažovat moc ve státě.

 

AES2015

AES2015