tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká účast na Vietnam International Industrial Fair 2012 byla podtržena podpisem významného kontraktu

Devět českých firem se zúčastnilo 21. ročníku významného průmyslového veletrhu VIIF ve dnech 17.-21.10.2012 v Hanoji. Česká účast byla financována z prostředků MZV ČR pro projekty ekonomické diplomacie. Během veletrhu byl na českém stánku podepsán významný kontrakt v oblasti vodní energetiky a projednány další možnosti českého exportu do Vietnamu v oblasti těžebního průmyslu, energetiky (vodní, solární i tepelné), elektrotechniky, telekomunikací a dalších technologií a zařízení.

Po slavnostním zahájení veletrhu první kroky oficiální vietnamské delegace čtyř náměstků ministrů průmyslu a obchodu, vědy a technologií, zemědělství a kultury, sportu a turistiky vedly na český stánek, kde velvyslanec Martin Klepetko a ekonomický rada Milan Vágner představili výrobní sortiment českých vystavujících firem. Vietnamská strana měla zájem zejména o dopravní techniku (tramvaje) a energetiku. 

V rámci české expozice s podporou MZV se prezentovaly firmy z následujících oborů: energetika, těžební technika, dopravní strojírenství, zpracování minerálů, elektrotechnický průmysl, přesné strojírenství a telekomunikace. Konkrétně se jednalo o firmy SKEX a.s., INCO Engineering s.r.o., SVCS s.r.o., INEKON Group a.s. a katalogovou prezentací firmy BRISK a Schtreicher s.r.o. Plzeň. Do českého národního pavilonu byla zakomponována i expozice samostatně vystavujících českých firem INEL Holding a.s., INEL Market s.r.o. a INEL Technik s.r.o.

K nejvýznamnějším momentům české přítomnosti na letošním ročníku Vietnam International Industrial Fair patřil podpis rámcové dohody na dodávku malé vodní elektrárny (komplex turbín a soustrojí). Podpisu dokumentu, který uzavřela firma SKEX a.s. s privátním vietnamským partnerem, byl přítomen velvyslanec M. Klepetko, který současně poskytl interview agentuře Vietnam Economic News k možnostem rozšíření bilaterálních hospodářských vztahů.

 I další české firmy byly ve svých jednáních úspěšné a z konkrétních rozjednaných případů lze jmenovat dodávky pecí pro výrobu komponentů pro solární jednotky, dopravníky pro povrchový důl, telekomunikační zařízení pro ovládání domácích spotřebičů na dálku a energetická zařízení (vodní, solární, tepelná energetika) aj.

Potenciál spolupráce s Vietnamem v oblasti obchodu a zejména na straně českého exportu není plně využit, což dokazují statistiky. Ke zlepšení nedojde, pokud si české firmy ve větší míře nenajdou cestu na vietnamský trh. K tomu je třeba osobní účast v teritoriu, bez které se obchodování s asijskými teritorii neobejde. Dalším faktorem úspěchu je výběr vhodného zástupce, jak dokazují zdárná jednání českých firem, které se v tomto roce veletrhu zúčastnily a které ve většině místního zástupce nebo dokonce místní pobočku ve Vietnamu již mají.