tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dohoda o volném obchodu mezi EU a Vietnamem otevírá nové možnosti pro české exportéry zemědělských produktů a potravin

Nedávno uzavřená dohoda o volném obchodu mezi EU a Vietnamem (EU-Vietnam Free Trade Agreement/EVFTA) přináší řadu nových obchodních příležitostí pro české exportéry ve Vietnamu. Jedním ze sektorů, který se po vstupu dohody v platnost na začátku roku 2018 výrazněji otevře, bude zemědělství a výroba potravin. Včasné zachycení a úspěšná realizace nových obchodních a investičních příležitostí v zemědělském sektoru patřily také k hlavním cílům návštěvy evropského komisaře pro zemědělství a rozvoj venkova Phila Hogana ve Vietnamu ve dnech 2.4. 11. 2016. Návštěva zahrnovala jednání s vysokými představiteli vietnamské vlády (premiér Nguyen Xuan Phuc, ministr zemědělství a rozvoje venkova Cao Duc Phat) a zahájení podnikatelských fór v Hanoji a Ho Či Minově Městě.

Komisař Hogan navštívil Vietnam v doprovodu 42 evropských firem, které mají zájem o proniknutí na rychle rostoucí vietnamský trh, jehož velikost by měla na konci tohoto roku překročit 95 miliónů spotřebitelů. Vietnam je druhým největším obchodním partnerem EU v rámci zemí ASEAN (hned po Singapuru) s celkovým objemem vzájemného obchodu ve výši 40 mld. EUR. Z pohledu Vietnamu je důležitost trhu EU pro vietnamské výrobky ještě vyšší. EU je druhým největším vietnamským vývozním trhem v těsném závěsu za USA. Obchod se zemědělskými produkty a potravinami hraje ve vzájemných vztazích poměrně důležitou roli. V roce 2015 dosáhla vzájemná obchodní výměna v tomto odvětví 4 mld. EUR (cca 3 mld. EUR dovoz z Vietnamu a 1 mld. EUR vývoz z EU do Vietnamu). Z Vietnamu se do EU vyváží především káva (5 % celkového dovozu), ryby (5 %) a kešu oříšky (1 %). Z evropských zemědělských produktů jsou na vietnamském trhu prozatím nejúspěšnější krmiva pro hospodářská zvířata (3 % celkového vývozu EU do Vietnamu) a mléčné produkty (2 %).

Vietnam je teprve druhou zemí v rámci ASEAN, se kterou se EU podařilo uzavřít dohodu o volném obchodu (FTA). První FTA v rámci zemí ASEAN uzavřela EU v roce 2012 se Singapurem. Avšak na rozdíl od Singapuru, který byl velmi otevřenou a liberální ekonomikou již před uzavřením FTA a nová dohoda proto nepřinesla dramatický nárůst vzájemného obchodu, v případě Vietnamu se očekává výraznější dopad na obchodní vztahy a zejména investice. V zemědělském sektoru by měl být dopad FTA ještě zřetelnější, neboť dojde ke značnému zjednodušení a větší transparentnosti v oblasti sanitárních a fytosanitárních předpisů. Například dosud velmi komplikované vietnamské dovozní předpisy pro dovoz potravin budou v rámci nové FTA významným způsobem zjednodušeny a zprůhledněny a budou nabízet rovné podmínky pro všechny členské země EU. Odpadne tudíž nutnost schvalovat dovoz potravin pro každou členskou zemi zvlášť, jako je to v současné době například v případě dovozu ovoce do Vietnamu.

Po vstupu EVFTA v platnost se nové příležitosti na vietnamském trhu otevřou zejména pro evropské a české exportéry kvalitních potravinářských produktů, které jsou prozatím zastoupeny na místním trhu v omezeném množství a čelí vysokým dovozním bariérám (alkohol, víno, sýry, mléčné produkty, atd.). Nové možnosti však vytvoří EVFTA např. také pro české ovocnáře. Přestože je Vietnam tropickou zemí s vysokou variabilitou pěstovaných druhů tropického ovoce, z nichž řadu vyváží, Vietnam je zároveň čistým dovozcem ovoce. Ročně se do Vietnamu doveze více než 1 mld. USD čerstvého ovoce prozatím především z Číny, Thajska a USA. Po výrazné redukci celního zatížení a zjednodušení dovozních předpisů na začátku roku 2018 lze předpokládat rychlý nárůst dovozů ovoce také z EU.

Ing. David Jarkulisch, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Hanoji