tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vietnam: investiční příležitosti v expandujícím Haiphong Mega Infrastructure Cluster a Dinh Vu Industrial Zone

V uplynulých dvou letech byl ZÚ Hanoj v souvislosti s hledáním nejvhodnějšího místa pro výstavbu výrobního závodu velké české firmy ve Vietnamu v  permanentním kontaktu s průmyslovou zónou Dinh Vu u přístavu Haiphong. Při posledním setkání s ředitelem zóny panem Frankem Woutersem byli velvyslanec a ekonomický rada informováni o nových záměrech a perspektivách nejen průmyslové zóny, ale i přístavu a města Haiphong. Českým firmám plánujícím expanzi a přímé investice ve Vietnamu by neměla uniknout následující informace o investiční příležitostech a výhodách v okolí Haiphongu.
 

Současná průmyslová zóna Dinh Vu Industrial Zone u stejnojmenného přístavu v těsné blízkosti Haiphongu, která nyní zahrnuje 60 projektů s celkovým investičním kapitálem 3 mld. USD, začala realizovat rozvojový plán, který zahrnuje nové lokality Deep C I  až Deep C IV budované v souvislosti s výstavbou nového přístavu Lach Huyen Deep Sea Port, který s hloubkou 14 metrů umožní nakládku zaoceánských lodí a přímé spojení s Evropou bez překládky v Singapuru či Hong Kongu, jak tomu bylo dosud. Spojení s novým přístavem na sypaném podloží zajistí zprovoznění nového mostu v roce 2017.

Význam severního Vietnamu pro zahraniční investice roste ve srovnání s jihem, který je již v okolí HCMC/Saigonu kapacitně přehlcen. V posledních 3 letech přímé zahraniční investice na sever překonaly jih (v r. 2014 to bylo 53% všech přímých zahraničních investic do Vietnamu). Infrastruktura v okolí Haiphongu se rapidně zlepšila: kromě existujícího přístavu Dinh Vu vč. kontejnerového terminálu a překladiště pro sypké i kapalné komodity se realizuje výstavba přístavu s hlubokým ponorem Lach Huyen s termínem otevření v r. 2017, již byla otevřena dálnice z mezinárodního letiště v Hanoji do Haiphongu a až do průmyslové zóny Dinh Vu v délce 138 km a v neposlední řadě se v Haiphongu rozšiřuje mezinárodní letiště Cat Bi, které se otevře v r. 2016.   

Průmyslová zóna Dinh Vu/Deep C Industrial Zones nabízí lukrativní polohu i zázemí, které zahrnuje připojení na národní rozvodnou elektrickou síť i záložní energetické zdroje, 626 MVA 220/110/22 kV, podzemní rozvod elektřiny, ve vodním hospodářství 20 000 m3 čištěné vody a 25 000 m3 přírodní vody denně, pitnou a demineralizovanou vodu i páru a systém čištění vody s kapacitou nyní 6 500 m3 a plánem 24 000 m3, kanalizaci, systém  automatického protipožárního opatření vč. hydrantů. Terminál na tekuté látky má 2 kotviště s celkovou kapacitou 30 000 DWT.

Průmyslová zóna nabízí příležitost pro všechny druhy průmyslových odvětví, vč. petro/chemického průmyslu, zpracovatelského průmyslu a logistiky. Další výhodou je dostupnost pracovní síly v počtu 1,3 mil. v blízkém Haiphongu s populací 2 mil. obyvatel a rychlá dostupnost Hanoje i dvou mezinárodních letišť a cargo teminálů po dálnici. Průmyslová zóna nabízí volnou plochu v rozsahu více než 2 000 hektarů.

Vedení průmyslové zóny poskytuje efektivní podpůrné služby pro investory (zajištění investiční licence, podpora start-up atd.). Investiční pobídky nemají žádné podmínky pokud se týká investičního kapitálu nebo požadované plochy. Je několik schémat investičních pobídek, které jsou poskytovány po zahájení výroby. V zásadě je možno docílit v prvních čtyřech letech úplné osvobození od daní, v dalším 9-ti letém období daňovou sazbu 5%, následující 2 roky sazbu 10% a teprve poté bude uplatněna platná korporátní daň 20%. Tedy 15 žádné nebo zvýhodněné daně ze zisku firem.

Kontakt na průmyslovou zónu:

Mr. Frank Wouters,General Director

Dinh Vu Industrial Zone JSC

5th Floor, Harbour View Office Tower,

12 Tran Phu Street, Hai Phong, Vietnam

Tel.: +84 31 3836 169

Fax: +84 31 3859 130

Email: frank.wouters@dinhvu.com

www.dinhvu.com

 

Je důležité, že firmu vede pragmaticky uvažující belgický ředitel F. Wouters, který dává záruku zahraničním firmám, že s nimi bude jednáno podle mezinárodních zvyklostí, o čemž se ZÚ Hanoj přesvědčil při několika jednáních.

 

Příloha: podrobnější informace k průmyslové zóně v angličtině

Dinh Vu Industrial Zone (PDF, 2 MB)

 

Milan Vágner

ekonomický rada

ZÚ Hanoj