tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: David Jarkulisch
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vietnam potvrdil zájem o české obranné technologie

Ve dnech 14.-15.9.2017 proběhla ve Vietnamu mise českého obranného průmyslu vedená ředitelem Odboru průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR Tomášem Kopečným. Program mise zahrnoval specializovaný seminář zaměřený na prezentaci českých obranných technologií pro zástupce ministerstva obrany Vietnamské socialistické republiky, jednotlivých ozbrojených složek a státních firem zabývajících se akvizicí vojenského materiálu a separátní jednání se zástupcem velitele vzdušných sil a protivzdušné obrany. Představitelé vietnamských ozbrojených složek v průběhu jednání potvrdili zájem na pokračování spolupráce s českým obranným průmyslem a dodávkách nových obranných technologií z ČR.
 

Velvyslanectví ČR v Hanoji ve spolupráci s vietnamským ministerstvem národní obrany zorganizovalo dne 15.9.2017 v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie specializovaný seminář zaměřený na představení českých obranných technologií. Semináře, který proběhl v prostorách ministerstva obrany, se zúčastnilo celkem 52 zástupců vietnamských ozbrojených složek a státních firem zodpovědných za akvizice zbraní a vojenských technologií.

Ředitel Odboru průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR Tomáš Kopečný při zahájení semináře vyzdvihl dlouhou tradici spolupráce mezi Českou republikou a Vietnamem v oblasti obranných technologií a dodávek vojenských produktů a zájem obou stran na pokračování vzájemně výhodné spolupráce. Zmínil pozitivní roli vietnamské komunity v ČR a Vietnamců, kteří studovali nebo pracovali v ČR, pro rozvoj česko-vietnamských vztahů a především vysokou míru důvěry ve vzájemných vztazích, která je pro rozvoj spolupráce v oblasti obrany velmi důležitá. Zdůraznil, že Československo bylo jednou z prvních zemí, která uznala nezávislý Vietnam a spolupráce mezi oběma zeměmi se tak rozvíjí již více než 67 let. Velmi úzké vztahy se podařilo transformovat do konkrétních projektů spolupráce v oblasti obranného průmyslu. Letadla L-39 se stala páteří vietnamské flotily výcvikových letadel a vietnamská armáda dnes požívá nejmodernější české radarové technologie. Kromě tradičních oblastí spolupráce je ČR připravena nabídnout vietnamské straně i dodávky dalších moderních vojenských technologií.

V průběhu první části semináře byly podrobně představeny české obranné technologie a nastíněny možnosti spolupráce s vietnamskými ozbrojenými složkami. Druhá část semináře byla věnována přímým jednáním českých firem a zástupců Ministerstva obrany ČR s přítomnými zástupci vietnamských ozbrojených složek a státních firem o konkrétních projektech spolupráce. Vietnamská strana v průběhu jednání potvrdila vynikající zkušenosti s používanými českými vojenskými technologiemi a projevila zájem o pokračování spolupráce s českými firmami a dodávky nových vojenských systémů.

Součástí mise obranného průmyslu ČR ve Vietnamu bylo také jednání ředitele Odboru průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR Tomáše Kopečného se zástupcem velitele letectva a protivzdušné obrany genmaj. Vu Van Kha dne 14.9.2017. Obě strany se v průběhu jednání ujistily o zájmu na pokračování oboustranně výhodné spolupráce v oblasti vojenského letectví. Důkazem tohoto zájmu je také právě probíhající návštěva velitele letectva genpor. Le Huy Vinh/a v ČR.  

David Jarkulisch, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Hanoji

Ředitel odboru průmyslové spolupráce MO ČR T. Kopečný se zástupcem velitele letectva a protivzdušné obrany VSR genmaj. Vu Van Kha

Ředitel odboru průmyslové spolupráce MO ČR T. Kopečný se zástupcem velitele letectva a protivzdušné obrany VSR genmaj. Vu Van Kha

Česká delegace se zástupci vzdušných sil VSR na semináři o obranně průmyslové spolupráci

Česká delegace se zástupci vzdušných sil VSR na semináři o obranně průmyslové spolupráci

Jakub Brož z odboru průmyslové spolupráce MO ČR představil český obranný průmysl

Jakub Brož z odboru průmyslové spolupráce MO ČR představil český obranný průmysl

Účastníci semináře o obranně průmyslové spolupráci mezi ČR a VSR

Účastníci semináře o obranně průmyslové spolupráci mezi ČR a VSR

Jednání firmy Omnipol se zástupci vzdušných sil VSR

Jednání firmy Omnipol se zástupci vzdušných sil VSR