tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Hanoji
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Smíšená komise pro hospodářskou spolupráci mezi ČR a Vietnamem podpořila projekty českých firem ve Vietnamu

 
Ve dnech 9. - 13. dubna 2018 navštívil Vietnam náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR Vladimír Bärtl doprovázený podnikatelskou misí vedenou Svazem průmyslu a dopravy ČR. V rámci návštěvy proběhlo jednání smíšené komise pro hospodářskou spolupráci mezi ČR a Vietnamem a podnikatelská fóra v Hanoji, Danangu a Ho Či Minově Městě.

Náměstek Bärtl v průběhu své návštěvy Vietnamu jednal s náměstkem ministra průmyslu a obchodu Do Thang Hai, náměstkem ministra přírodních zdrojů a životního prostředí Tran Quy Kien, náměstkem ministra dopravy Nguyen Van Cong, místopředsedou lidového výboru města Danang a místopředsedou lidového výboru Ho Či Minova Města.

Vlastní jednání smíšené komise proběhlo ve dnech 9. - 11. dubna 2018 na vietnamském ministerstvu průmyslu a obchodu. Šestému zasedání smíšené komise předsedal za českou stranu náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl a za vietnamskou stranu náměstek ministra průmyslu a obchodu Do Thang Hai. V průběhu zasedání smíšené komise byl projednán aktuální stav obchodně ekonomické spolupráce mezi ČR a Vietnamem a stanoveny prioritní oblasti spolupráce na další období. Komise rovněž zhodnotila současný stav klíčových investičních projektů ČR ve Vietnamu a identifikovala nové potenciální oblasti spolupráce mezi českými a vietnamskými firmami. Mezi oblasti s největším potenciálem rozvoje smíšená komise zařadila energetiku, průzkum a těžbu nerostných surovin, dopravní infrastrukturu, životní prostředí, potravinářský průmysl a zemědělství, zdravotnictví, obranný průmysl, dopravní prostředky a cestovní ruch. Zvláštní pozornost byla věnována spolupráci v oblasti geologického průzkumu, kde obě strany vyjádřily zájem na podepsání formálního memoranda o spolupráci a ustavení nové pracovní skupiny pro geologii. Smíšená komise rovněž podpořila záměr otevřít přímé letecké spojení mezi oběma zeměmi, potvrdila zájem zintenzívnit spolupráci v oblasti školství, vědy a výzkumu a v neposlední řadě také v oblasti ochrany ohrožených druhů zvířat a rostlin.

Členové podnikatelské mise vedené Svazem průmyslu a dopravy měli možnost prezentovat své výrobky a technologie zainteresovaným vietnamským partnerům v průběhu tří podnikatelských fór v Hanoji, Danangu a Ho Či Minově Městě připravených Velvyslanectvím ČR v Hanoji ve spolupráci s Vietnamskou obchodní a průmyslovou komorou. Podnikatelských fór se zúčastnilo více než 270 vietnamských firem. České firmy měly rovněž příležitost participovat na plenárním zasedání smíšené komise a navazujících expertních jednáních, na jednáních náměstka Bärtla na ministerstvu přírodních zdrojů a životního prostředí, ministerstvu dopravy a setkáních s vedením Ho Či Minova Města a města Danang. Podnikatelská mise českých firem byla financována z projektu na podporu ekonomické diplomacie organizovaného Velvyslanectvím ČR v Hanoji. 

David Jarkulisch, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Hanoji

Galerie


Jednání smíšené komise pro hospodářskou spolupráci v Hanoji