tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vietnam opět otevírá svou ekonomiku

Po více než dvouměsíčním lockdownu vietnamská vláda opět otevírá převážnou část ekonomiky. Postupně byly zrušena přísná protiepidemická opatření v hlavním městě Hanoji i v nejvíce epidemií zasažené jižní metropoli Vietnamu v Ho Či Minově Městě a byla obnovena vnitrostátní letecká doprava mezi největšími vietnamskými městy. Dlouhotrvající drastická protiepidemická opatření však měla za následek propad vietnamské ekonomiky ve třetím čtvrtletí o 6,2 %. Jedná se o vůbec první negativní čtvrtletní růst vietnamského HDP od roku 2000.

Zatímco ještě v červnu většina ekonomických expertů odhadovala růst HDP v tomto roce v rozmezí 6-6,5 %, nové odhady růstu vietnamského HDP se díky dlouhotrvajícím tvrdým protiepidemickým opatřením pohybují kolem 2-2,5 %. Za prvních devět měsíců tohoto roku vzrostla vietnamská ekonomika o pouhých 1,4 %. Nejpostiženějším sektorem je přirozeně sektor služeb, jehož ekonomický výkon od začátku roku poklesl o 0,7 %. Naproti tomu průmysl a zemědělství si zachovaly pozitivní růst ve výši 3,6 % resp. 2,7 %.  

Přestože již byla většina zavedených omezení ekonomické činnosti odstraněna, některé významné překážky ještě stále zůstávají v platnosti. Například omezené cestování mezi provinciemi, povinnost dvoutýdenní karantény při cestování z oblastí s vysokým výskytem nákazy do relativně bezpečnějších provincií, nutnost absolvování testů na Covid-19 při přejezdu mezi provinciemi nebo pokračující uzavření škol. Jednou z hlavních překážek rychlejšího rozjezdu ekonomiky však stále zůstává zákaz komerčních letů do Vietnamu, který brzdí především opětovné nastartování cestovního ruchu, jež tvořil až 10% vietnamského HDP před nástupem pandemie Covid-19.

Nedostatek pracovní síly brzdí průmysl

Průmyslová výroba byla v první polovině října obnovena i v nejvíce zasažených regionech na jihu Vietnamu. Více jak 90% průmyslových podniků v Ho Či Minově Městě a přilehlých provinciích již zahájilo výrobu. Většina podniků, které byly uzavřeny více jak dva měsíce, se však potýká s nedostatkem pracovní síly. Poměrně velká část zaměstnanců, kteří v průběhu lockdownu odešli z průmyslových oblastí zpět do vzdálenějších provincií, se z nejrůznějších důvodů již do práce nevrátila. Dle odhadů ministerstva práce chybí v průmyslových oblastech okolo Ho Či Minova Města až 150 tisíc pracovníků. Řada velkých firem má k dispozici pouze 60-70 % zaměstnanců. Tento fakt samozřejmě komplikuje plné obnovení výroby a dosažení předcovidové úrovně výrobních kapacit.

Dopad na zahraniční investice

Vietnam byl až do začátku poslední letní vlny epidemie koronaviru miláčkem zahraničních investorů. Zejména v pracovně náročných odvětvích jako je oděvní průmysl nebo výroba elektroniky patřil Vietnam k nejatraktivnějším investičním destinacím. V důsledku čínsko-americké obchodní války byl Vietnam například jedním z největších příjemců odtékajících zahraničních investic z Číny. Za poslední tři měsíce se však situace dramaticky změnila. Řada zahraničních investorů své rozhodnutí o přesunutí výroby do Vietnamu přehodnotila, někteří investoři se rozhodli své aktivity ve Vietnamu pozastavit a někteří dokonce z Vietnamu odešli úplně. Asociace zahraničních investorů působících ve Vietnamu proto minulý týden opět vyzvala vládu k dalšímu rozvolnění protiepidemických opatření a odstranění zbývajících překážek. Zahraniční investoři požadují zejména zrušení překážek pro volný pohyb osob a zboží uvnitř Vietnamu a zavedení „zelených karet“ pro vstup plně očkovaných zahraničních zaměstnanců a manažerů.

Klíčem k rychlejšímu rozjezdu ekonomiky zůstává urychlení tempa vakcinace. Vietnam se snaží překonat své dřívější podceňování očkování a vietnamská vláda urychleně nakupuje dostupné vakcíny v zahraničí.  Zrychlené tempo očkování ve dvou největších vietnamských metropolích (Hanoji a Ho Či Minově Městě) v průběhu posledního měsíce umožnilo rychlejší odstranění protiepidemických opatření. V Hanoji se tak již život postupně vrací k normálu a v Ho Či Minově městě by mohlo k úplnému uvolnění dojít již příští měsíc. První dávku očkování ve Vietnamu obdrželo už 45 % obyvatel a plně naočkováno je 18 % obyvatel. Aktuální epidemiologická situace rovněž naznačuje pozitivní trend, což dává příslib brzkého úplného obnovení ekonomických aktivit na celém území Vietnamu. 

Opětovný rozjezd vietnamské ekonomiky a obnovení přerušených dodavatelských řetězců se odrazí také na růstu nových obchodních příležitostí pro české firmy. Zejména firmy dodávající strojírenské technologie budou moci těžit z obnovení výroby v rozsáhlých průmyslových parcích na jihu Vietnamu.  

David Jarkulisch, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Hanoji