tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Vietnamu v souvislosti s pandemií COVID-19

Informace pro občany České republiky o aktuálních vstupních podmínkách do Vietnamu a opatřeních proti šíření COVID-19 v zemi.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY a NÁVRAT DO ČESKÉ REPUBLIKY:

Vláda České republiky v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února.

Vycestování z České republiky (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeným novými mutacemi koronaviru SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR.

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad je pro všechny kategorie rizikových zemí uveden v článku Rozcestník.

Před případnou cestou do zahraničí MZV ČR doporučuje prověřit u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, ale i u státu případného tranzitu, zda se podmínky pro vstup a pobyt či tranzit nezměnily. Současně MZV doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v aplikaci DROZD.

Pro podmínky návratu do České republiky z území Vietnamu navštivte sekci Pravidla pro vstup na území České republiky. Seznam laboratoří, které ve Vietnamu zajišťují provedení RT-PCR testů na přítomnost SARS-CoV-19 můžete nalézt na webové stránce Ministerstva zdravotnictví Vietnamu.
 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Vzdušné i pozemní hranice Vietnamu jsou nadále uzavřeny všem cizincům s výjimkou držitelů diplomatických a úředních pasů, zahraničních investorů, expertů, vysoce kvalifikovaných pracovníků a jejich rodinných příslušníků, rodinných příslušníků vietnamských občanů a mezinárodních studentů. 3-5 dní před vstupem na území Vietnamu se musí všechny osoby podrobit testu RT-PCR na přítomnost viru SARS-CoV-2. Po vstupu na území je povinně aplikována 14ti denní karanténa v karanténním centru či jiném vyhrazeném karanténním zařízení (na vlastní náklady). V případě pozitivního testu na území je nutné nastoupit léčbu ve vietnamské nemocnici a po vyléčení absolvovat domácí karanténu.

Vyřízení vietnamského víza a potřebných povolení ke vstupu do země/přijetí na palubu mezinárodního letu zprostředkovává zaměstnavatel či zvoucí obchodní partner na vietnamské straně. Pro pobyt všech výše uvedených cizinců na území Vietnamu musí být zajištěna zdravotní pojistka zahrnující úkony spojené s onemocněním Covid-19. Zaměstnavatelé či zvoucí instituce těchto cizinců ve Vietnamu jsou povinni zjistit, že vstupující cizinci budou respektovat veškerá opatření pro prevenci a kontrolu šíření Covid-19 v zemi - bližší informace viz  vyhláška Ministerstva zdravotnictví VSR. (DOCX, 39 KB).

Všechny mezinárodní lety do Vietnamu jsou pozastaveny s výjimkou zvláštních letů schválených předsedou vlády.

S ohledem na vývoj pandemie COVID-19 ve světě, dosavadní opatření přijímaná vietnamskou vládou i plánované zahájení očkování vietnamské populace v létě 2021, není pravděpodobné, že by Vietnam v nejbližší době uvolnil vstup cizincům za účelem turistiky.

 

3. DOPRAVA:

Mezinárodní incomingové lety jsou nadále pozastaveny. Vnitrostátní letecká i pozemní doprava funguje za bezpečnostních opatření (ochrana rouškou je během letů i v prostorách letiště povinnost). Pohyb mezi jednotlivými vietnamskými provinciemi je bez omezení kromě lokálních omezení v souvislosti s novou vlnou komunitního přenosu nemoci COVID-19 v zemi.

Pro existující letecká spojení za účelem opuštění země navštivte webové stránky mezinárodních letišť v Hanoji a Ho či minově městě. Předem si ověřte možnosti tranzitu v zemi Vašeho přestupu (max. povolená doba tranzitu, nutnost stejného přepravce u obou letů, apod.). Letecký návrat do Evropy umožňují např. Qatar Airways, Emirates Airlines, Turkish Airlines, Korean Airlines (přes Soul), Singapore Airlines, Cathay Airways (přes Hong Kong), apod. - pro bližší informace kontaktujte příslušnou leteckou společnost.

Pro případ potřeby podstoupení RT-PCR testu pro účely cestování uvádíme odkaz na seznam laboratorních center provádějících příslušný typ testu ve Vietnamu na webové stránce Ministerstva zdravotnictví VSR.

 

4. OPATŘENÍ VŮČI ŠÍŘENÍ COVID-19:

Pro aktuální počet případů nákazy a úmrtí v souvislosti s koronavirem SARS-CoV-2 navštivte webové stránky Ministerstva zdravotnictví Vietnamu.

V zemi je povinné nošení roušek na veřejnosti. Služby veřejnosti, včetně obchodů, restaurací a kaváren jsou bez omezení. Shromažďování více než 20 osob, v méně rizikových provinciích více než 30 osob je nadále zakázáno. Turistické lokality a atrakce jsou otevřeny, avšak uplatňují bezpečnostní podmínky pro návštěvníky (nošení roušek, aj.). Od 28. 1. 2021 země zaznamenává novou vlnu komunitních přenosů nemoci zj. v provinciích Hai Duong a Quang Ninh. Potvrzené byly případy i v dalších lokalitách, včetně Hanoje a HCMC, avšak s výjimkou provincie Hai Duong se situace zdá být stabilizována, tj nejsou potvrzovány nové případy komunitního přenosu.

Dle nařízení vietnamské vlády se všechny osoby vstupující na území Vietnamu musí podrobit povinné 14 denní karanténě. Karanténa je také aplikována v případě podezření na nákazu koronavirem (tj. u osob vykazujích symptomy jako zvýšená tělesná teplota, kašel, apod.). Teplota je plošně kontrolována na letištích termokamerami, v hotelech, některých nákupních centrech a dalších místech běžnými teploměry. V případě, že by na Vás během Vašeho pobytu byla uvalena karanténa, doporučujeme Vám informovat náš zastupitelský úřad na nouzové lince +84 91 701 1914. Po provedení testů na COVID-19 si nechte vystavit potvrzení o výsledku testu (platnost 3 dny od vystavení), po absolvování karantény si nechte vystavit certifikát o ukončení karantény. Telefonická linka hotline pro všechny případy podezření na nákazu koronavirem je 19009095.

Při vstupu do země ale i při vnitrostátních přeletech musí každý cestující vyplnit zdravotní dotazník. Za uvedení nepravdivých informací hrozí pokuta a v případě např. následného způsobení širší nákazy i trestní stíhání. Dotazník lze vyplnit elektronicky na webové stránce Ministerstva pro veřejné zdraví. Po vyplnění obdržíte číselný kód, který při příletu odevzdáte zdravotním pracovníkům na letišti. V případě jakýchkoli zdravotních potíží v zemi pak číselný kód předložte pracovníkům zdravotního pracoviště, které navštívíte. Formulář je k dispozici též online ke stažení pod názvem Vietnam Health Declaration a NCOVI v AppStore a Google Play.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Pro aktuální informace o nákaze koronavirem můžete navštívit webovou stránku vietnamské vlády či webovou stránku ministerstva zdravotnictví  (ve vietnamském jazyce).