tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cizinci, kteří uvízli na území ČR z důvodu stavu nouze

Cizinci, kteří se v době vyhlášení stavu nouze pohybovali na území České republiky legálně (na základě schengenského víza či bezvízového režimu, dlouhodobého víza či povolení k pobytu) a nemohli z objektivních důvodů vycestovat, mohou zůstat na území i po skončení platnosti jejich víza či 90ti denního období v rámci bezvízového režimu ještě 60 dnů po ukončení nouzového stavu (tj. do 17. července 2020), přičemž jejich pobyt na území ČR bude legální. Pro určité kategorie držitelů víz platí prodloužení do 16. září 2020.

Cizinec, kterému skončila v době nouzového stavu platnost schengenského víza nebo bezvízového pobytu, se nemusí obracet se žádostí o prodloužení na orgány cizinecké policie. Těmto osobám nebude vízum prodlužováno ani nebude vystavován výjezdní příkaz. Každý cizinec obdrží při odjezdu/odletu z České republiky do cestovního dokladu výjezdní razítko s textem "Exceptional Situation COVID-19 Pandemic", které potvrdí legálnost jeho pobytu na území ČR.


Prodloužení pobytu do 16. září 2020

Usnesením vlády ČR č. 683 ze dne 22. 6. 2020 bylo stanoveno, že cizincům, kteří na územi ČR pobývali v době od 12. 3. do 16. 7. 2020 na základě níže uvedených pobytových oprávnění, bude pobyt prodloužen do 16. září 2020, a to za podmínky, že jim zaměstnavatel prodlouží pracovní smlouvu nebo uzavře novou:

  • - krátkodobé vízum za účelem zaměstnání,
  • - krátkodobé vízum za účelem sezónního zaměstnání,
  • - vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem sezónního zaměstnání,
  • - mimořádné pracovní vízum.


Pro více informací ohledně podmínek pro cizince za trvání stavu nouze navštivte webovou stránku Ministerstva vnitra. Pro dotazy ohledně možnosti prodloužení schengenského víza na území kontaktujte příslušné pracoviště cizinecké policie.