tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ENTECH Hanoi 2015 – česká účast přesvědčila o kvalitě našich výrobců

Ve dnech 20.-22. května 2015 se Česká republika úspěšně představila na veletrhu ENTECH Hanoi 2015, který je zaměřen na environmentální a energetické technologie. Účast 8 českých firem byla podpořena v rámci projektu ekonomické diplomacie ZÚ Hanoj. Projekt zahrnoval výstavní stánek o ploše 36 m2, samostatný český seminář a B2B jednání českých firem s partnery na české expozici i v rámci společenského podniku, který ZÚ Hanoj připravil ve svých prostorách.
 

V pořadí již 7. ročníku mezinárodního veletrhu ENTECH, který se uskutečnil v Hanoi International Exhibition Centre, se zúčastnilo 130 firem s 240 výstavními stánky, ze zahraničí přijelo 70 firem ze 6 států (Korea, Česká republika, Švédsko, Velká Británie, Tchaj-wan, Japonsko a domácí Vietnam).

Po slavnostním zahájení navštívil českou expozici náměstek ministra průmyslu a obchodu Vuong Hoang Quoc, kterého doprovázel místopředseda Lidového výboru města Hanoj Nguen Ngoc Tuan, ředitel Odboru průmyslu a obchodu města Hanoj Le Hong Thang a viceprezident Vietnam Energy Conservation and Energy Efficiency Association Dao Hong Thai. Ekonomický rada M.Vágner seznámil návštěvu s českou expozicí a exportními záměry zúčastněných českých firem. Mezi další významné návštěvníky na české expozici patřil Nguyen Huu Tien, zástupce generálního ředitele odboru ŽP z Ministerstva dopravy VN, Dr. Do Huu Hao, předseda Vietnam Energy Conservation and Energy Association a Chu Xuan Kien, zástupce ředitele Odboru průmyslu a obchodu města Hanoj.

Celkem osm firem se představilo na českém stánku o ploše 36 m2, která byla rozdělena do 4 sektorů: sedm českých firem (Arkon Flow Systems, EMPLA AG, Logrid s.r.o., SILVAPLANA SE, VAPO s.r.o., VUCHZ a.s., Water4Life s.r.o.) a jedna vietnamská (James Boat Technologies JSC), která využívá k výrobě české know-how, specialisty, technologie a materiál. Firmy se rekrutovaly z oboru vodního hospodářství, ekologických technologií a energetiky: inteligentní průtokoměry, ekologické technologie a služby vč. čističek vody, lodě, vaky na vodu, ekologicky úsporné potravinářské technologie, energetická zařízení využívající obnovitelné zdroje, bioplynové stanice, protipovodňové zábrany, pyrolýza a biologická konverze odpadu, využití popílku pro stavebnictví – to je jen základní výčet komodit, které české firmy prezentovaly. Kromě toho ZÚ Hanoj na své expozici představil publikace Czech Republic – Your Business Partner (státy JV Asie), souhrnný materiál MŽP ČR s výčtem a profilem nejdůležitějších českých partnerů v oblasti environmentálních technologií a dále prospekty několika firem, které se v minulosti ve Vietnamu angažovaly (ENVIROS, GME, Dekonta, Geotest, Aqua Bohemia Group, CINK Hydro Energy, ZVVZ Enven Engineering, BVV - katalog veletrhů).

Podstatnou částí české přehlídky environmentálních technologií byl seminář „Czech Advanced Environmental and Energy Technologies: Affordable Solution with European Quality“, který se uskutečnil na výstavišti v den zahájení veletrhu ENTECH. V úvodu vystoupil pan velvyslanec Martin Klepetko, který vyzdvihl význam zmíněných odvětví a úroveň českých výrobků v těchto oborech. Následně promluvil Pavel Kavina, ředitel surovinové a energetické bezpečnosti z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Po úvodních slovech se svými power-pointovými prezentacemi a video sekvencemi představily jednotlivé české firmy; seminář moderoval ekonomický rada Milan Vágner. Firmy využily velmi efektivně svůj stanovený čas, takže se podařilo celý seminář ukončit do hodiny a půl. Velmi potěšující byla účast zahraničních partnerů – celkem téměř stovka účastníků z Vietnamu i dalších zemí, které se veletrhu zúčastnily. B2B jednání po ukončení semináře pokračovala na výstavní ploše jednotlivých českých firem. Další část matchmakingu proběhla i během společenského podniku v prostorách ZÚ dne 21. května ve večerních hodinách, kterého se zúčastnilo zhruba 40 osob, zástupců českých firem a jejich zahraničních partnerů.

Během třídenního veletrhu české firmy absolvovaly více než 150 jednání, z toho několik desítek významnějších, navázaly nové kontakty jak s vietnamskými partnery, tak i z jiných zemí. Především z Koreje, která byla, s ohledem na sponzoring veletrhu, hojně zastoupena svými firmami. Tak vznikl např. projekt na společný postup české a korejské firmy na Blízkém Východě nebo záměr zastupovat vietnamsko-českého výrobce lodí s českou know-how v Thajsku další českou firmou. Některé projekty byly již předjednány s vietnamskými partnery před veletrhem a na místě probíhala zpřesňování zadání a realizace (např. malé vodní elektrárny, pivovar, protipovodňové zábrany), jiné skutečně vznikly až z nových kontaktů. Řada českých přítomných firem již má své vietnamské partnery a zástupce, dalším českým účastníkům se podařilo navázat nové pracovní vztahy a čas ukáže, jak efektivní spolupráce bude pokračovat.

Českou expozici navštívil při zahájení veletrhu televizní štáb VTV 4 a sekvence ze stánku s interview se zástupcem ZÚ proběhla v hlavních anglicky mluvených zprávách dne 20.5. ve 20:00 hod. Dále bylo poskytnuto interview TV VOV, která se specializuje na ekologii a transport. Články o veletrhu a české expozici byly zveřejněny např. v novinách Tien Phong, Transport Newspaper, ThangLong Government Newspaper.

Projekt ekonomické diplomacie byl úspěšný po všech stránkách: počet zúčastněných českých firem, katalogová prezentace dalších, hojná účast na českém semináři. O tom, že je o české technologie zájem, svědčí i desítky významnějších jednání a několik rýsujících se projektů spolupráce se zahraničními partnery a to nejen ve Vietnamu. Je jen škoda, že české firmy nevyužili této příležitosti ve větší míře a z oborových institucí spolupracovala jen Czech Water Alliance.

ENTECH expozice

ENTECH expozice

ENTECH seminář detail

ENTECH seminář detail

ENTECH náměstek ministra průmyslu VN

ENTECH náměstek ministra průmyslu VN

ENTECH seminář

ENTECH seminář