tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k tajfunu Sarika

Podle informací vietnamských úřadů se k pobřeží Vietnamu blíží tajfun Sarika, který má ve dnech 19-20. října 2016 postihnout oblasti severního Vietnamu - zejména provincie Haiphong a Quang Ninh.

Vietnam je díky své poloze každoročně opakovaně postihován tajfuny či tropickými bouřemi. Aktuální tajfun Sarika patří k těm silnějším, ale podle vyjádření vietnamských úřadů hrozí největší nebezpečí zejména lodím, které se nacházejí na moři. Z tohoto důvodu bylo rozhodnuto, aby všechny rybářské i jiné lodě v průběhu tajfunu zakotvily v přístavech. Tajfuny jsou rovněž pravidelně doprovázeny přívalovými dešti, které mohou způsobit záplavy.

Provincie, které byly nejvíce postiženy záplavami jsou Hue, Quang Binh a Ha Tinh. Po příchodu na pevninu v oblasti provincií Haiphong a Quang Ninh se tajfun bude přesunovat na sever směrem k Číně.

Vietnamské úřady nevydaly oficiální varování pro turisty, ale vzhledem k předchozím průběhům tajfunů doporučujeme zachovávat obecná pravidla mezi která patří zvýšená obezřetnost a vyhýbání se v zasažených provinciích jakékoliv cestě lodí či návštěvě mořských břehů. V době nejsilnějšího náporu tajfunu rovněž doporučujeme zůstat v pevných budovách a nevycházet ven.

Město Hanoj a jeho okolí má být prý zasaženo pouze okrajově. Všechny plážové resorty nacházející se v drtivé většině v jižní části Vietnamu nemají být dle sdělení místních úřadů tajfunem zasaženy vůbec.

Velvyslanectví ČR v Hanoji situaci ve spolupráci s místními úřady pravidelně monitoruje a v případě jakékoliv zásadní změny situace umístí informaci na své webové stránce.