tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lubomír Zaorálek uskutečnil oficiální návštěvu ve Vietnamu

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek byl ve dnech 21.-24. října 2015 na návštěvě Vietnamské socialistické republiky. V průběhu své oficiální návštěvy jednal s místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí Pham Binh Minhem, byl přijat prezidentem Truong Tan Sangem a setkal se s náměstkem ministra obrany admirálem Nguyenen Van Hienem. Se svými partnery diskutoval o prohlubování vzájemných vztahů a dalším zintenzivnění ekonomické spolupráce. Ministr Zaorálek je na své cestě doprovázen podnikatelskou delegací.

Ministr Zaorálek v Ho Či Minově Městě na úvod své návštěvy zahájil Česko- vietnamský podnikatelský seminář, kterého se zúčastnilo více než sto zástupců českých a vietnamských firem. Dále se zde šéf české diplomacie setkal s předsedou Lidového výboru Le Hoang Quanem, který nabídl Praze stát se sesterským městem Ho Či Minova Města.

Následnou návštěvu Hanoje ministr Zaorálek zahájil účastí na expozici českých firem na Vietnam International Industrial Fair. Projektu ekonomické diplomacie MZV ČR se zúčastnilo 22 českých firem, v rámci tohoto projektu ministr Zaorálek zahájil za přítomnosti 160 podnikatelů Česko- vietnamský podnikatelský seminář.

V Hanoji šéf české diplomacie jednal s místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí VSR Pham Binh Minhem. Oba partneři u příležitosti 65. výročí navázání diplomatických vztahů vysoce hodnotili vynikající úroveň bilaterálních vztahů a četnost vzájemných návštěv ústavních činitelů včetně nedávného přijetí vietnamského prezidenta v ČR. Vyslovili se i pro další posílení obchodních vztahů. „Vietnamská strana chce spolupracovat v obranném průmyslu, zajímají ji konkrétně radary a letadla. Velmi naléhavá bude v budoucích letech ochrana životního prostředí, kde můžeme nabídnout čističky odpadních vod a ekologizaci průmyslu. Zájem je také o zdravotnická zařízení a vybavení nemocnic. Velmi žádané jsou investice do dopravní infrastruktury,“ uvedl ministr Zaorálek.

Partneři dále diskutovali o dalších aktuálních otázkách mezinárodního dění, včetně ratifikace smlouvy o partnerství a spolupráci a přípravě dohod o Zóně volného obchodu mezi VSR a EU, kterou ČR aktivně podporuje.

Během návštěvy Hanoje ministra Zaorálka přijal prezident VSR Truong Tan Sang, dále ministr Zaorálek jednal s náměstkem ministra obrany admirálem Nguyenen Van Hienem.

Ministr Zaorálek se u příležitosti oslavy státního svátku ČR a 65. výročí navázání diplomatických vztahů setkal se zástupci absolventů českých vysokých škol, krajanské komunity a vietnamských přátel ČR. Pamětní medailí Ministerstva zahraničních věcí ČR ocenil osobnosti, které se významně zasloužily o rozvoj vztahů.