tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Otevřený dopis ministra Petříčka Čechům v zahraničí

Hezké odpoledne všem,
rád bych využil síly sociálních sítí a oslovil nejen všechny spoluobčany, kteří se ocitli v nouzi v zahraničí v důsledku opatření v boji proti #coronavirus, ale také jejich rodiny, přátele a známé. Chtěl bych Vás všechny ujistit, že pracujeme na 100 % ve dne v noci. Tím neříkám, že jsme na Ministerstvo zahraničních věcí České republiky bezchybní, to není nikdo. Chápu Vaše obavy, za poslední dny jsem si osobně vyslechl desítky Vašich problémů, moji kolegové pak další stovky. Společně se snažíme naslouchat a pokud možno vše vyřešit. Ne vždy to jde hned.

Jen za poslední den a půl odbavilo call centrum MZV několik tisíc hovorů, desítky zaměstnanců pracují v šestihodinových směnách, takže call centrum jede non-stop, další řádově stovky dotazů zodpověděly naše ambasády. Ano, přesto se k nám někdy nedá dovolat, to je v této chvíli zcela přirozené. Stejné či podobné obavy jako Vy, mají tisíce, možná desetitisíce lidí. Proto Vás všechny prosím o pochopení, trpělivost a spolupráci.

Vyjednali jsme výjimku ze zákazu vycestovat, abyste mohli vyzvednout členy svých rodin na letištích v Německu či Rakousku. Využijte ji, pokud můžete!

Z Frankfurtu a Vídně už se vrátily první autobusy s 73 lidmi, kteří uvízli na tamních letištích. Dnes předpokládáme, že pomůžeme dalším několika desítkám vrátit se z Mnichova, Frankfurtu či Vídně domů. Autobusy budeme vysílat i v dalších dnech.

Připravujeme také první spoje do ČR pro naše občany ve Spojeném království, s leteckými společnostmi řešíme možnost přepravy Čechů z Kanárských ostrovů, ambasády kontaktují české studenty, kteří pobývají v zahraničí s možnostmi návratu, asistujeme také skupině Čechů v Egyptě, snažíme se zajistit umožnění tranzitu pro české občany přes Polsko – a to jsou jen příklady toho, jak se snažíme být nápomocni.

Jsme v situaci, ve které nikdo z nás nikdy předtím nebyl. Každý se ji snaží zvládnout, jak nejlépe dokáže. To platí pro jednotlivce i státy, včetně nás. Přijměte proto, prosím, nabízenou pomocnou ruku s pochopením, případně s konstruktivní kritikou. Prim by ale měla hrát osobní zodpovědnost každého z nás.

S pozdravem
Váš Tomáš Petříček