tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání s bývalými studenty u příležitosti 60. výročí jejich příjezdu do Chrastavy

V červnu 2016 tomu bude 60. let, co skupina 100 vietnamských dětí odcestovala k studijnímu pobytu do Československa. U této příležitosti zorganizovali tehdejší dětí, které jsou již dnes ve věku dědečků a babiček slavnostní setkání v restauraci Hoa Vien v Hanoji. Tohoto setkání se zúčastnili i dva jejich vietnamští učitelé, kteří je tehdy doprovázeli a nyní jsou již ve věku nad 90 let. Za velvyslanectví České republiky se akce zúčastnil zástupce velvyslance Karel Šrol a konzulka Olga Chojnacka a za velvyslanectví Slovenské republiky velvyslanec Igor Pacolák.

Setkání s bývalými studenty u příležitosti 60. výročí jejich příjezdu do Chrastavy

Setkání s bývalými studenty u příležitosti 60. výročí jejich příjezdu do Chrastavy

Osudy tzv. „chrastavských dětí“ jsou mimořádně poutavé a zajímavé. Skupina 100 dětí ve věku 6 – 13 let odcestovala v červnu 1956 do tehdejšího Československa. Jejich cesta vlakem přes Peking a Moskvu trvala 18 dní. Po příjezdu dětí do dětského domova v Chrastavě na Liberecku začalo jejich několikaleté poznávání československé kultury a zejména jazyka. Do té doby nevěděly o Československu téměř nic s výjimkou krátkého dokumentárního filmu, který jim byl promítnut na našem velvyslanectví v Hanoji před jejich odjezdem.

Vystoupení bývalého pana učitele

Vystoupení bývalého pana učitele

Během svých velmi srdečných projevů zavzpomínala skupina přibližně 30 bývalých studentů na svoje první začátky v naší zemi, kterou si postupem času zamilovaly, a tento krásný vztah k Československu jim vydržel celý život. Veliký díky věnovaly svým bývalým československým učitelům a vychovatelům, kteří se o ně po celou dobu s láskou starali. Během svých návštěvě ČR prý nezapomenou Chrastavu navštívit a ještě v minulém roce se někteří z nich setkali s tehdejší zdravotní sestrou v chrastavském ústavu paní Růženou Tupou.

Proslov zástupce vedoucího velyslanectví K.Šrola

Proslov zástupce vedoucího velyslanectví K.Šrola

Někteří z tehdejších studentů účinkovali i při natáčení dvou celovečerních filmů „Malí medvědáři“ (1957) a „Černý prapor“ (1958). Větší část z nich se v roce 1959 vrátila zpět do Vietnamu, ale patnáct nejstarších v Československu zůstalo a pokračovalo ve studiu na středních a vysokých školách. Po svém návratu do Vietnamu vykonávaly nejrůznější významné profese a někteří z nich zastávaly například i funkce náměstků ministrů.

Společná fotografie některých bývalých studentů

Společná fotografie některých bývalých studentů

Pro pracovníky našeho velvyslanectví bylo velikou poctou se této akce zúčastnit a osobně poznat tehdejší studenty, kteří se do Hanoje sjeli z různých částí Vietnamu, a kteří si i po 60-ti letech stále zachovávají vřelý vztah k naší zemi a v průběhu let významně přispěli k rozvoji našich dobrých vzájemných vztahů.