tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast na průmyslovém veletrhu v Hanoji: české firmy přesvědčily svou kvalitou i umem

Ve dnech 20.-23. října 2015 se na hanojském výstavišti Giang Vo uskutečnil 24. ročník Vietnam International Industrial Fair (VIIF). Letošního ročníku se zúčastnila i Česká republika, která na svém stánku představila celkem 22 firem z různých průmyslových oborů. Jednalo se v historii o jednu z největších českých účastí na veletrhu ve Vietnamu. České firmy zde prezentovaly své výrobky z oblasti tradičních strojírenských výrob i progresivních technologií a high-tech. Celou akci podtrhla návštěva ministra zahraničních věcí L. Zaorálka, který v zemi pobýval na oficiální návštěvě a zahájil podnikatelský seminář v Hanoji a HCMC.
 
 

Český stánek na veletrhu byl organizován v rámci projektu ekonomické diplomacie, který  připravil ZÚ Hanoj a financovalo MZV ČR. Součástí projektu byl kromě české expozice o rozměru 90 m2 i specializovaný seminář o českých technologiích, který zahájil ministr zahraničních věcí L. Zaorálek dne 23. října v hotelu Sheraton, a návazná B2B jednání mezi českými a vietnamskými firmami. Ministr zahraničí před zahájením semináře osobně navštívil českou expozici na VIIF, kde pohovořil se zástupci českých firem o jejich záměrech v teritoriu. České firmy představily své výrobní programy a informovaly i o svých rozjednaných obchodních případech. Konkrétně zmínily rozpracované projekty v oblasti vodní energetiky, technologií na zpracování dřeva nebo starých pneumatik, spaloven městského odpadu nebo projekt v oblasti software pro řízení letového provozu aj. V pokročilejší fázi jednání jsou projekty v objemu zhruba 70 mil. EUR. Mezi další obory prezentované na české expozici patřily elektrotechnika a elektrotechnika, klasická a jaderná energetika, výrobky nábytkářského, sklářského a textilního průmyslu, environmentální a potravinářské technologie, zemědělská technika, zavlažovací systémy, osvětlovací systémy, software pro různé průmyslové aplikace, dopravní systémy vč. výroby lodí s využitím nových technologií a materiálů, speciální stroje a další.

Seminář o českých progresivních strojírenských technologiích a elektrotechnice s důrazem na sektor životního prostředí a energetiky proběhl za účasti 170 návštěvníků z Vietnamu a naší republiky. Českou část tvořila oficiální delegace ministra zahraničních věcí L. Zaorálka, zástupci 22 firem vystavujících na veletrhu VIIF a zástupci 12 firem a Svazu průmyslu a dopravy, kteří doprovázeli ministra na cestě do Vietnamu a Malajsie. Zájem o české výrobky a zejména technologie dosvědčuje nejen velká účast na semináři, ale i dlouho trvající B2B jednání, která přesáhla vymezený čas v místnostech hotelu vymezených pro tyto účely a musela pokračovat v přilehlých prostorách. Semináři v Hanoji předcházel obdobný seminář uspořádaný v HCMC o den dříve, kterého se zúčastnilo více než 100 návštěvníků.

Česká účast na veletrhu VIIF, zvýrazněná návštěvou ministra zahraničí L. Zaorálka ve Vietnamu, ukázala skutečný zájem o české výrobky ve Vietnamu, k čemuž napomáhají i historicky dlouhé vztahy mezi oběma zeměmi, podtržené stovkami tisíc Vietnamců, kteří vystudovali a vyučili se v českých/československých školách a učňovských závodech. Bohužel tomuto velkému potenciálu neodpovídají výsledky českého exportu. Důvody jsou známé: Vietnam musí být firmami zpracováván pravidelně a soustavně, nikoliv na dálku, ale osobně buď častými pracovními návštěvami nebo prostřednictvím místních zástupců či samotnými reprezentacemi firem na místě. V zemi působí obchodně-ekonomický úsek ZÚ Hanoj a zahraniční kancelář CzechTrade v HCMC, takže podpora státu je ve srovnání s jinými teritorii nadstandardní. Chybí ale větší angažovanost firem.

Stánek české expozice na VIIF 2015

Stánek české expozice na VIIF 2015


Český podnikatelský seminář v hotelu Sheraton Hanoi

Český podnikatelský seminář v hotelu Sheraton Hanoi

Ministr L. Zaorálek na české expozici v rozhovoru s firmami       Zahájení veletrhu VIIF 2015 - česká expozice a náměstci ministra průmyslu a turistiky s velvyslancem a ředitelem OED

Ministr L. Zaorálek na české expozici v rozhovoru s firmami

 Zahájení veletrhu VIIF 2015 - česká expozice a náměstci ministra průmyslu a turistiky Zahájení veletrhu VIIF 2015 - česká expozice a náměstci ministra průmyslu a turistiky s velvyslancem a ředitelem OED