tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Hanoj
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Grepl jednal s ministrem dopravy VSR

Dne 17. 1. 2018 byl velvyslanec Vítězslav Grepl přijat ministrem dopravy Vietnamu Nguyen Van The. V průběhu setkání byla diskutována možnost zavedení přímého leteckého spojení mezi Českou republikou a Vietnamem, zájem českých firem o zapojení do modernizace silniční a železniční sítě, sdílení zkušeností v oblasti managementu veřejné dopravy a uplatnění českých firem při modernizaci vietnamských letišť. Ministr dopravy VSR Nguyen Van The přijal pozvání ministra dopravy ČR Dana Ťoka k návštěvě ČR.
 

Velvyslanec Grepl poblahopřál ministru dopravy Nguyen Van The k jeho nedávnému jmenování do funkce a připomněl, že mezi ČR a Vietnamem existuje dlouhodobá úspěšná spolupráce v mnoha oblastech společného zájmu. ČR má zájem na dalším rozvoji a prohlubování dosavadních výborných vztahů. V posledních letech probíhá aktivní politický dialog, vysokou úroveň našich vztahů potvrdily loňské návštěvy předsedkyně Národního shromáždění Vietnamu v ČR a prezidenta ČR ve Vietnamu. Velvyslanec Grepl vyzdvihl roli vietnamských občanů, kteří studovali nebo pracovali v ČR a po návratu do Vietnamu si uchovali pozitivní vztah k ČR, připomněl přiznání statusu národnostní menšiny vietnamské komunitě žijící v ČR a přínos Vietnamců pro ČR. Vietnamský ministr dopravy uvedl, že Vietnamská komunita v ČR, pracovníci a studenti kdysi působící v ČR, jsou mostem pro bilaterální vztahy.

Vietnamský ministr dopravy přislíbil podpořit kandidaturu ČR na pořádání Světového silničního kongresu PIARC v Praze v r. 2023 a přijal pozvání ministra dopravy ČR D. Ťoka k návštěvě ČR.

Velvyslanec Grepl připomněl, že ČR má zájem na otevření přímého leteckého spojení mezi Prahou a Hanojí nebo Ho Či Minovým Městem (HCMC). Přímá linka by napomohla dalšímu rozvoji obchodu, turistického ruchu a všeobecnému rozvoji vztahů. Zavedení přímého leteckého spojení bylo také jedním z hlavních témat návštěvy prezidenta Zemana ve Vietnamu v r. 2017. Velvyslanec podotkl, že oba prezidenti v průběhu návštěvy zavedení přímého leteckého spojení podpořili. Ministr dopravy Nguyen Van The rovněž velmi podporuje zavedení přímého leteckého spojení mezi ČR a Vietnamem a bude spolupracovat s dalšími úřady ve Vietnamu a ČR, tak aby spojení bylo co nejdříve navázáno.

V oblasti řízení letového provozu velvyslanec Grepl informoval, že ČR může Vietnamu nabídnout svou expertizu a navázat na pracovní návštěvu vedení Řízení letového provozu ČR ve Vietnamu z listopadu 2017. ČR disponuje vyspělými technologiemi pro monitoring a řízení letového provozu. Některé české radarové technologie jsou již ve Vietnamu využívány pro vojenské i civilní účely. Velvyslanec Grepl dále zmínil, že ČR dlouhodobě spolupracuje s Vietnamem i při výcviku vietnamských vojenských pilotů. Část pilotů je vzdělávána přímo v ČR a část na vojenské základně v Nha Trang. Vietnamský ministr dopravy v reakci uvedl, že poptávka po nových pilotech ve Vietnamu bude do budoucna růst, neboť se počítá s dalším nárůstem leteckého provozu a otevíráním nových letišť. Největším projektem v této oblasti bude nové mezinárodní letiště Long Tanh v HCMC s kapacitou až 100 mil. pasažérů ročně. Vietnam proto uvítá pomoc ČR při výcviku vietnamských pilotů.

V otázce dopravní infrastruktury velvyslanec Grepl informoval, že ČR je připravena sdílet své zkušenosti s plánovaním a výstavbou silniční a dálniční sítě. Jelikož ČR má jednu z nejhustších železničních sítí na světě s vysokou efektivitou, může Vietnamu v případě zájmu pomoci s modernizací železničních přepravních cest. Také dodávky českých lokomotiv do Vietnamu mají dlouhou tradici. Vietnamské státní železnice stále ještě používají několik desítek českých lokomotiv značky ČKD. České firmy jsou připraveny nabídnout vietnamským státním železnicím pomoc při modernizaci těchto lokomotiv. Ministr dopravy Vietnamu nabídku na pomoc s modernizací silniční i železniční sítě s uspokojením kvitoval, přičemž uvedl, že ČR jako člen EU má dopravní sítě na velmi dobré úrovni.

Ministr dopravy Nguyen Van The rovněž vyzval české firmy ke sdílení zkušeností v oblasti modernizace a zefektivnění sítí MHD a k transferu technologií v oblasti železniční a autobusové dopravy.

Velvyslanec Vítězslav Grepl s ministrem dopravy VSR Nguyen Van The

Velvyslanec Vítězslav Grepl s ministrem dopravy VSR Nguyen Van The