tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Grepl jednal s náměstkem ministra obrany VSR

U příležitosti nástupu velvyslance Vítězslava Grepla do funkce proběhlo dne 4.5.2017 jeho přijetí náměstkem ministra obrany VSR Nguyen Chi Vinh/em. Jednání byl přítomen také přidělenec obrany Plk. Radim Jonáš. Během přijetí byly prodiskutovány možnosti rozvoje spolupráce mezi ČR a Vietnamem ve všech existujících oblastech obranné a bezpečnostní spolupráce. Vietnamská strana navrhla povýšit vzájemné vztahy v oblasti obrany na úroveň strategického partnerství a pozvala ministra obrany ČR k návštěvě Vietnamu.

Velvyslanec Grepl v průběhu setkání s náměstkem ministra obrany VSR uvedl, že spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti je důležitým pilířem česko-vietnamských vztahů. Ministr obrany ČR navštívil Vietnam před pěti lety (v roce 2012) a jednání na úrovni náměstků ministrů se uskutečnila každý rok v uplynulých třech letech (2014, 2015 a 2016). ČR se zájmem sleduje rostoucí bilaterální spolupráci v oblasti obrany, jejíž dynamika se výrazně zvýšila po podpisu MOU o spolupráci v oblasti obrany mezi oběma ministerstvy v roce 2012. V této souvislosti velvyslanec Grepl připomenul  také návštěvu náměstka Nguyen Chi Vinh/e v ČR v roce 2014 a návštěvu náměstka ministra obrany T. Kuchty v září 2016 spolu s misí obranného a leteckého průmyslu ČR.  Další příležitostí pro vzájemný dialog o rozvoji obranné spolupráce bude návštěva náměstka MO ČR připravovaná na říjen t.r. Náměstek bude opět doprovázen misí obranného průmyslu ČR.

Velvyslanec Grepl dále zmínil zájem ČR na dalším posilování úspěšné spolupráce v oblasti vojenského vzdělávání a obranného výzkumu a vývoje. Jsme rádi, že si vietnamská armáda vybrala ke vzdělávání svých elitních vojáků právě Univerzitu obrany v Brně, kde bylo v posledních letech vychováno několik desítek příslušníků vietnamských ozbrojených sil. V současné době na této univerzitě studuje 20 vietnamských vojáků v rámci bakalářských, magisterských a doktorských programů v českém jazyce.  V souvislosti s vojenským vzděláváním velvyslanec Grepl zmínil rovněž svou nedávnou návštěvu Vojenské letecké akademie v Nha Trangu, kde měl možnost se seznámit se vzdělávacími potřebami Vietnamu v oboru vojenského letectví.

Pokud jde o další možné oblasti spolupráce, velvyslanec Grepl uvedl, že ČR je připravena nabídnout Vietnamu výcvik vojáků v oblasti CBRN, kde mají české jednotky bohaté zkušenosti a v rámci NATO patří k těm nejlepším. Perspektivně lze česko-vietnamskou obrannou spolupráci rozšířit o vzdělávání či konzultace v oblasti mírových misí OSN. K průmyslově-obranné spolupráci velvyslanec Grepl uvedl, že ČR má zájem účastnit se i nadále projektů zaměřených na modernizaci vietnamské armády a budování jejích obranných schopností. Zmínil dosavadní účast českých firem na generálních opravách, modernizaci a dodávkách nové radarové techniky, včetně modernizace mobilních vzdušných radarů a dodávek pasivních sledovacích systémů. Velvyslanec Grepl rovněž zdůraznil, že důležitou součástí česko-vietnamské průmyslově-obranné spolupráce je oblast vojenského letectví. ČR je připravena pomoci vietnamskému letectvu i v oblasti simulačních technologií pro vojenské piloty.

Náměstek ministra obrany VSR Nguyen Chi Vinh vyjádřil potěšení nad rozsáhlými společnými aktivitami ČR a Vietnamu v oblasti obrany. MO VSR si dosavadních společných projektů velmi cení. Dosavadní úroveň spolupráce však není podle vietnamské strany dostatečná, a MO VSR má proto zájem povýšit vzájemné vztahy v oblasti obrany na úroveň strategického partnerství, které by zahrnovalo všechny oblasti spolupráce. Náměstek Nguyen Chi Vinh na závěr jednání tlumočil pozvání ministra obrany VSR pro ministra obrany ČR k návštěvě Vietnamu.

Jednání velvyslance Grepla s náměstkem ministra obrany VSR

Jednání velvyslance Grepla s náměstkem ministra obrany VSR