tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

132. Zasedání Meziparlamentní unie v Hanoji

Ve dnech 28. března až 1. dubna 2015 se v Hanoji uskutečnilo 132. zasedání Meziparlamentní unie, kterého se zúčastnila i delegace senátorů a poslanců z Parlamentu ČR

 Na letošní zasedání vyslalo své delegáty 133 zemí a 23 mezinárodních a regionálních parlamentních organizací.

V průběhu sjezdu se uskutečnilo více než 30 jednání, včetně 20 plenárních zasedání. Ústředním mottem celého zasedání bylo „Cíle udržitelného rozvoje: Od slov k činům“. Účastníci IPU přijali několik důležitých rezolucí:

 • Kybernetická válka – vážná hrozba pro mír a mezinárodní bezpečnost;

 • Vytváření nových mechanismů správy vodních zdrojů, podpora parlamentních aktivit vedoucích k zajištění kvalitní vody;

 • Vztah mezinárodního práva k národní suverenitě;

 • Boj proti terorismu ze strany organizací jako je Boko Haram, jenž se zaměřující zejména na nevinné civilisty, zejména ženy a děti;

  Výsledkem jednání byla shoda ohledně toho, že udržitelný rozvoj musí být založen na třech základních pilířích: ekonomický růst, ochrana životního prostředí a společenský pokrok. Tento názor v zásadě deklaroval souhlas s obsahem 17 bodů udržitelného rozvoje, které byly navrženy ze strany OSN.

  Závěrečná Deklarace shrnující výsledky všech jednání má dle vyjádření organizátorů odrážet vizi, závazky a aktivity parlamentních uskupení sdružených v IPU a ve vztahu k udržitelnému rozvoji položit základy celosvětové spolupráce ve prospěch národů i lidstva. Přijatá Deklarace bude předložena na Summitu Valného shromáždění OSN v září 2015.

  Jako ocenění hostitelské role Vietnamu došlo ke zvolení předsedy Národního shromáždění VN Nguyen Sinh Hunga prezidentem letošního IPU.

  Za ČR se zasedání IPU zúčastnila delegace složená z následujících zástupů parlamentu: za Senát PČR senátoři Jaroslav Doubrava a Jan Látka a za Poslaneckou sněmovnu poslanci Stanislav Grospič, Jaroslav Lobkowicz, Milan Šarapatka a Dana Váhalová. Dalšími členy delegace byl vedoucí kanceláře Senátu Jiří Uklein, vedoucí kanceláře PS Petr Kynštetr, tajemnice senátní delegace Kateřina Košaříková a tajemnice poslanecké delegace Alena Tučková.