español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ⓒ Cubadebate
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kubánská vláda zavádí změny na devizovém trhu

Po odeznění koronavirové krize se Kuba snaží o nastartování své ekonomiky, která prochází vleklou krizí, způsobenou nejen pandemií, ale také dlouhodobými strukturálními problémy centrálně plánovaného hospodářství. Ostrov bojuje s nedostatkem devizových zdrojů, zemědělství a průmyslová výroba stagnují, turismus se po pandemii obnovuje velmi pomalu a inflaci se nedaří zbrzdit.
 

Po roce a půl od měnové reformy na Kubě vyhlášené 1. ledna 2021 oznámil kubánský ministr ekonomiky a plánování Alejandro Gil Fernández postupné obnovení oficiálních směnárenských služeb na Kubě, které byly za poslední dva roky vzhledem k nedostatku cizí měny velmi omezené. S platností od 4. srpna 2022 kubánské banky a směnárny Cadeca začaly vykupovat cizí měnu, vč. amerického dolaru, jehož hotovostní operace byly v červnu loňského roku pozastaveny, za nový lákavější směnný kurz. Tento kurz byl Kubánskou centrální bankou (BCC, Banco Central de Cuba) stanoven na 1 USD = 120 CUP, přičemž  banky a směnárny pracují s několikaprocentní marží. Původní směnný kurz byl 1 USD = 24 CUP.

Kubánská vláda slíbila, že jakmile bude v oběhu dostatek cizí měny, bude zahájen rovněž její prodej. K tomu došlo 23. srpna 2022 a bylo autorizováno celkem 37 poboček směnáren Cadeca v celé zemi, které budou prodávat cizí měnu, avšak v závislosti na jejím aktuálním množství. Zároveň bylo rozhodnuto o maximálním limitu v hodnotě 100 USD na osobu. Cizí měna nebude prodávána na letištích. Prezidentka BCC Marta Sabina Wilson González upozornila na to, že pokud občané koupí dolary, nebudou je bohužel stále moci vložit na své bankovní účty. Zdůvodnila to platným americkým embargem, které limituje možnosti Kuby převádět tyto dolary na bankovní účty v zahraničí.

Je třeba zdůraznit, že opatření se týká pouze hotovostní směny prováděné fyzickými osobami, ostatní sektory ekonomiky nadále operují s doposud platným kurzem 1 USD = 24 CUP. Nově vyhlášený kurz se tedy netýká účetnictví firem a nemá vliv na kurz používaný pro export a import zboží. Na české firmy exportující na Kubu nemá toto opatření vliv, neboť zahraniční obchod probíhá skrze státní podniky zahraničního obchodu, které nadále operují s kurzem 1 USD = 24 CUP.

V souvislosti s aktuální obrovskou migrační vlnou z Kuby existuje na ostrově velká poptávka po cizí měně. Z tohoto důvodu došlo k nárůstu její ceny na černém trhu. Strategií kubánské vlády je prostřednictvím tohoto nového opatření na devizovém trhu zachytit alespoň část cizí měny, která běžně proudí nelegálními kanály.

 

Eliška Carreazo Cuadro, zástupkyně velvyslance ČR v Havaně