español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19: Kuba - aktuální informace pro vstup

Zde informujeme o podmínkách vstupu na Kubu v souvislosti s opatřeními proti šíření Covid-19.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR A NÁVRAT DO ČR:

„Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví 

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Letiště v Havaně a provinciích jsou i přes zhoršující se epidemiologickou situaci v zemi zatím otevřena. Počet letů je ovšem minimální.  

Upozorňujeme, že s účinností od 10. ledna 2021 je při příletu na Kubu nově vyžadován negativní PCR test, ne starší než 72 hodin. Existuje také povinnost mít uzavřené cestovní pojištění, které pokrývá náklady na léčbu Covid-19. 

Byl stanoven sanitární poplatek ve výši 30 USD pro každého cestujícího, který vstupuje na území Kuby. Tento poplatek je zpravidla zahrnut v ceně letenky. Po příletu je v letištní hale každému cestujícímu proveden PCR test, jehož výsledky by měly být známé do 72h, a je nutno podepsat zdravotní prohlášení.

S účinností od 6. února 2021 vstoupila v platnost nová omezení pro cestovatele přijíždějící na Kubu. Všichni cestující jsou po příletu povinni podstoupit karanténu. Pro cestující, kteří vstupují za účelem turistiky a mají rezervaci prostřednictvím cestovní kanceláře v licencovaném hotelu, platí povinnost vykonat karanténu v hotelu do obdržení negativního výsledku testu. Pro cestující, kteří neplánují pobyt v jednom z licencovaných hotelů, ale chtějí se ubytovat v "Casa Particular" nebo v jakémkoli ubytování v soukromí, platí povinnost vykonat karanténu ve státním karanténním zařízení a po pěti dnech od vstupu na Kubu se podrobit druhému PCR testu. Karanténu je možné ukončit až po obdržení výsledků druhého PCR testu, který by měl být znám do 72 hodin. Zpoždění v jednotlivých případech nelze vyloučit. Náklady za pobyt ve státním karanténním zařízení hradí cestující. Náklady na ubytování ve státním karanténním zařízení se liší v závislosti na konkrétním umístění a orientačně se pohybují mezi 300 - 800 USD osoba/5 dní pobytu. 

Pokud je u turisty prokázána nákaza koronavirem (a to i v případě, že se jedná o variantu bez příznaků), je odvezen do izolačního centra, kde musí zůstat do doby, než je jeho další PCR test negativní. Průměrná doba pobytu v těchto zařízeních se pohybuje mezi 7 a 14 dny. Náklady na pobyt v izolačním centru hradí turista a české cestovní pojištění je zpravidla nekryje. Cena za noc se pohybuje v rozmezí 60-80 USD a nad rámec tohoto jsou účtovány náklady za opakované testování a dopravu pacienta po propuštění zpět do hotelu. Platba kartou je často problematická, je proto s sebou třeba mít vždy dostatek hotovosti.

Karanténa může být vyžadována i u osob, které s pozitivně testovanou osobou přišly do kontaktu. Stejně tak může místně příslušný lékař rozhodnout o provedení dalších PCR testů na vlastní náklady.

Není v moci Velvyslanectví České republiky v Havaně zajistit propuštění z karantény u osob, u kterých se nákaza koronavirem prokázala, ani jejich blízkých, kteří s nimi přišli do styku.

* Tyto informace jsou pouze orientační. Při zájmu cestovat v současné situaci na Kubu je nutné se o přesných podmínkách vstupu informovat prostřednictvím kubánské ambasády v Praze

 

3. DOPRAVA:

Veřejná i soukromá doprava je zakázána v čase 21:00 – 05:00.

Od 12. 1. 2021 dochází k přerušení veřejné dopravy mezi provinciemi – zákaz platí pro autobusy, soukromá vozidla, vlaky i katamarány.

S platností od 1.1.2021 Kuba výrazně omezila letecké spojení se Spojenými státy americkými, Mexikem, Panamou, Haiti, Bahamy a Dominikánskou republikou a od 6. 2. 2021 s Kolumbií a Jamajkou. Letecké spojení s evropskými destinacemi je velmi omezené.


4. OPATŘENÍ:

V souvislosti s prudkým nárůstem nových případů Kuba dne 9. 1. 2021 zavedla nová restriktivní opatření. Veřejná a soukromá doprava je zakázána v době mezi 21:00 a 5:00 ráno. Od 12. 1. 2021 dochází k zákazu dopravy mezi provinciemi. Od 19:00 není možné se setkávat na veřejných místech vč. parků, náměstí, atd. Kina, divadla, tělocvičny, bazény, bary jsou zavřené. Návštěvy ve věznicích nejsou povolené. Zdravotní péče je omezená pouze na akutní péči.

Hotely zůstávají otevřené, avšak pouze do 60 % své kapacity s tím, že bazény mohou být využívány jen z 30 % kapacity. Turistické exkurze jsou zakázány. Knihovny, muzea a galerie zůstávají otevřené. Stále platí plošná povinnost nosit roušku na všech veřejných místech. Restaurace mohou vydávat jídlo pouze s sebou. Bary a kluby jsou zavřené, konání koncertů a kulturních akcí není povoleno. Za nedodržování opatření hrozí vysoké pokuty v řádu 2000 – 3000 CUP.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Testování na koronavirus probíhá v Institutu tropické medicíny Pedro Kourí (adresa: Apdo. Postal 601, Marianao 13, La Habana, Tel.: +537202-0430 al 44, Tel./Fax: +537202-0633 nebo 204-6051), v Clínica Internacional Camilo Cienfuegos (adresa: Calle L No. 151 e/. Línea y 13. Vedado, Havana, Cuba, 10400, Tel. +53 78333886) a v Clínica Internacional Siboney (Ave. 17 # 20005 e/ 200 y 202, Siboney; Playa, Havana, Cuba, Tel. +53 7 2711123).