español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19: Kuba - aktuální informace pro vstup

Zde informujeme o podmínkách vstupu na Kubu v souvislosti s opatřeními proti šíření Covid-19.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:
Informace o podmínkách vycestování z ČR najdete na webu MZV ČR: 

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Kuba vstupuje od 12. října do fáze „nového normálu“, což znamená, že bude obnoven letecký provoz na většině letišť. Obnoven ovšem nebude letecký provoz letiště José Martí v Havaně a v provinciích Sancti Spiritus a Ciego de Ávila, kde jsou stále aktivní ohniska nákazy. Největší turistické letovisko Varadero bude s omezeními otevřeno od 15. října. Pro mezinárodní turisty bude vyčleněno 12 hotelů v koncové části poloostrova (konkrétně zóna mezi ulicemi Calle K a Punta Hicacos) a některé mimohotelové aktivity a exkurze v rámci letoviska. Všichni přijíždějící turisté musí disponovat rezervací v hotelu nacházejícím se ve vyznačené zóně.Všichni cestující přijíždějící na ostrov musí vyplnit prohlášení o svém zdravotním stavu, budou podrobeni PCR testu a v ubytovacích zařízeních budou monitorováni týmem lékařů.


3. DOPRAVA:

S platností od 1. října 2020 dochází v Havaně k částečné obnově MHD, která bude operovat do 80 % své kapacity. Volný pohyb bude umožněn i soukromým vozidlům, která dosud vyjíždět nesměla. Doprava mezi provinciemi je stále omezená. Hlavní město nadále zůstává uzavřené pro okolní svět; vjezd a výjezd do sousedních provincií je možný pouze se speciálním povolením. 


4. OPATŘENÍ:

Po tvrdých opatřeních namířených proti šíření nemoci Covid-19 dochází od 1. října 2020 v Havaně k částečné normalizaci běžného života. Došlo ke zrušení nočního zákazu vycházení, obnovení obchodních aktivit a k určité normalizaci doposud velmi restriktivních omezení v dopravě. Státní i soukromé podniky budou moci fungovat do 50 % své kapacity, vyjma barů, diskoték a hromadných akcí. Nadále zůstávají v platnosti nařízení vyžadující nošení roušek ve všech vnitřních i vnějších prostorách, práce z domova pro většinu státních zaměstnanců, povinnost dodržovat rozestupy na všech veřejných místech a měření teploty při vstupu do veřejných institucí. Na dodržování opatření dohlíží v ulicích přítomná policie.

Většina ostatních kubánských provincií uvolnila restriktivní opatření již v průběhu léta, nicméně v posledních týdnech došlo k nárůstu případů v provinciích Sancti Spiritus a zejména Ciego de Ávila. V případě výskytu významných ohnisek koronaviru uplatňuje kubánská vláda lokální karanténní opatření.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Testování na koronavirus probíhá v Institutu tropické medicíny Pedro Kourí (adresa: Apdo. Postal 601, Marianao 13, La Habana, Tel.: (537) 202-0430 al 44, Tel./Fax: (537) 202-0633 o 204-6051).