español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19: Kuba - aktuální informace pro vstup

Zde informujeme o podmínkách vstupu na Kubu v souvislosti s opatřeními proti šíření Covid-19.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:
Informace o podmínkách vycestování z ČR najdete na webu MZV ČR: 

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Letiště v Havaně a provinciích jsou i přes zhoršující se epidemiologickou situaci v zemi zatím otevřena. Byl stanoven sanitární poplatek ve výši 30 USD pro každého cestujícího, který vstupuje na území Kuby. Tento poplatek je zpravidla zahrnut v ceně letenky. Po příletu je v letištní hale každému cestujícímu proveden PCR test, jehož výsledky by měly být známé do 48h.

Upozorňujeme, že s účinností od 10. ledna 2021 bude při příletu na Kubu nově vyžadován negativní PCR test, ne starší než 72 hodin. 

V případě turistů přijíždějících do hotelů či soukromého ubytování platí, že se mohou volně pohybovat po obdržení negativního výsledku PCR testu, provedeného po příletu na letišti.

V případě přijíždějících rezidentů či při návštěvě rodiny či přátel ovšem platí, že je nutné podstoupit druhý test 5. den po vstupu do země. Do výsledku tohoto druhého testu bude uplatňována domácí karanténa a cestující se nebude moci volně pohybovat. 

Kuba uplatňuje vůči cestovatelům, u kterých se prokáže nákaza koronavirem, přísná karanténní opatření, která zahrnují izolaci nakaženého ve státním karanténním zařízení do doby, než bude při opětovném testování výsledek negativní (obvykle 7-14 dní). To platí i v případě, že cestující nevykazuje žádné zdravotní komplikace.  Náklady na pobyt v těchto zařízeních hradí sám turista a pohybují se od 70 do 90 USD za den. České cestovní pojistky tyto náklady zpravidla nekryjí. Platba kartou je na Kubě stále problematická, doporučujeme mít vždy dostatek hotovosti. Do karantény mohou být umístěny i osoby, které s nakaženým přišly do styku. Turisté mohou být nuceni podrobit se na vlastní náklady dalším PCR testům, pokud tak rozhodne místně příslušný zdravotník.

* Tyto informace jsou pouze orientační. Při zájmu cestovat v současné situaci na Kubu je nutné se o přesných podmínkách vstupu informovat prostřednictvím kubánské ambasády v Praze

3. DOPRAVA:

Veřejná i soukromá doprava je zakázána v čase 21:00 – 05:00.

Od 12. 1. 2021 dochází k přerušení veřejné dopravy mezi provinciemi – zákaz platí pro autobusy, soukromá vozidla, vlaky i katamarány.

S platností od 1.1.2021 Kuba výrazně omezila letecké spojení se Spojenými státy americkými, Mexikem, Panamou, Haiti, Bahamy a Dominikánskou republikou.


4. OPATŘENÍ:

V souvislosti s prudkým nárůstem nových případů Kuba dne 9. 1. 2021 zavedla nová restriktivní opatření. Veřejná a soukromá doprava je zakázána v době mezi 21:00 a 5:00 ráno. Od 12. 1. 2021 dochází k zákazu dopravy mezi provinciemi. Od 19:00 není možné se setkávat na veřejných místech vč. parků, náměstí, atd. Kina, divadla, tělocvičny, bazény, bary jsou zavřené. Návštěvy ve věznicích nejsou povolené. Zdravotní péče je omezená pouze na akutní péči.

Hotely zůstávají otevřené, avšak pouze do 60 % své kapacity s tím, že bazény mohou být využívány jen z 30 % kapacity. Turistické exkurze jsou zakázány. Knihovny, muzea a galerie zůstávají otevřené. Stále platí plošná povinnost nosit roušku na všech veřejných místech. Restaurace mají omezenou otevírací dobu do 19:00, musí dodržovat hygienická opatření a omezený počet klientů. Bary a kluby jsou zavřené, konání koncertů a kulturních akcí není povoleno. Za nedodržování opatření hrozí vysoké pokuty v řádu 2000 – 3000 CUP.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Testování na koronavirus probíhá v Institutu tropické medicíny Pedro Kourí (adresa: Apdo. Postal 601, Marianao 13, La Habana, Tel.: (537) 202-0430 al 44, Tel./Fax: (537) 202-0633 o 204-6051).