español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19: Kuba - aktuální informace pro vstup

Zde informujeme o podmínkách vstupu na Kubu v souvislosti s opatřeními proti šíření Covid-19.

 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Turistické cesty na Kubu jsou možné za předpokladu dodržení karanténních opatření. Žádné výjimky pro očkované cestující ani pro osoby po prodělání onemocnění Covid-19 prozatím neexistují.

Podmínky vstupu:

Při příletu na Kubu je vyžadován negativní PCR test, ne starší než 72 hodin. Existuje také povinnost mít uzavřené cestovní pojištění, které pokrývá náklady na léčbu Covid-19. 

Byl stanoven sanitární poplatek ve výši 30 USD pro každého cestujícího, který vstupuje na území Kuby. Tento poplatek je zpravidla zahrnut v ceně letenky. Po příletu je v letištní hale každému cestujícímu proveden další PCR test, jehož výsledky by měly být známé do 72h, a je nutno podepsat zdravotní prohlášení.

Všichni cestující jsou po příletu povinni podstoupit karanténu. Pro cestující, kteří vstupují za účelem turistiky a mají rezervaci prostřednictvím cestovní kanceláře v licencovaném hotelu, platí povinnost vykonat karanténu v hotelu do obdržení negativního výsledku testu. Pro cestující, kteří neplánují pobyt v jednom z licencovaných hotelů, ale chtějí se ubytovat v "Casa Particular" nebo v jakémkoli ubytování v soukromí, platí povinnost vykonat karanténu ve státním karanténním zařízení a po pěti dnech od vstupu na Kubu se podrobit druhému PCR testu. Karanténu je možné ukončit až po obdržení výsledků druhého PCR testu, který by měl být znám do 72 hodin. Zpoždění v jednotlivých případech nelze vyloučit. Náklady za pobyt ve státním karanténním zařízení hradí cestující. Náklady na ubytování ve státním karanténním zařízení se liší v závislosti na konkrétním umístění a orientačně se pohybují mezi 300 - 800 USD osoba/5 dní pobytu. 

Pokud je u turisty prokázána nákaza koronavirem (a to i v případě, že se jedná o variantu bez příznaků), je odvezen do izolačního centra, kde musí zůstat do doby, než je jeho další PCR test negativní. Průměrná doba pobytu v těchto zařízeních se pohybuje mezi 7 a 14 dny. Náklady na pobyt v izolačním centru hradí turista a české cestovní pojištění je zpravidla nekryje. Cena za noc se pohybuje v rozmezí 60-80 USD a nad rámec tohoto jsou účtovány náklady za opakované testování a dopravu pacienta po propuštění zpět do hotelu. Platba kartou je často problematická, je proto s sebou třeba mít vždy dostatek hotovosti. Karanténa může být vyžadována i u osob, které s pozitivně testovanou osobou přišly do kontaktu. Stejně tak může místně příslušný lékař rozhodnout o provedení dalších PCR testů na vlastní náklady.

Není v moci Velvyslanectví České republiky v Havaně zajistit propuštění z karantény u osob, u kterých se nákaza koronavirem prokázala, ani jejich blízkých, kteří s nimi přišli do styku.

* Tyto informace jsou pouze orientační. Při zájmu cestovat v současné situaci na Kubu je nutné se o přesných podmínkách vstupu informovat prostřednictvím kubánské ambasády v Praze

2. DOPRAVA:

Veřejná i soukromá doprava je zakázána v čase 22:30 – 05:00.

Od 12. 1. 2021 je přerušena veřejná dopravy mezi provinciemi – zákaz platí pro autobusy, soukromá vozidla, vlaky i katamarány.

S platností od 1. 1. 2021 Kuba výrazně omezila letecké spojení se Spojenými státy americkými, Mexikem, Panamou, Haiti, Bahamy a Dominikánskou republikou a od 6. 2. 2021 s Kolumbií a Jamajkou. Existující lety do těchto destinací jsou do konce roku beznadějně vyprodané.  Letecké spojení s Kanadou bylo na začátku července obnoveno (pro turistická letiště Varadero a Cayo Coco). Letecké spojení s evropskými destinacemi je velmi omezené. Pravidelně létá pouze Air France do Paříže a Iberia a AirEurope do Madridu. Existuje přímý let z Varadera do Moskvy několikrát týdně.


3. OPATŘENÍ:

V platnosti je zákaz vycházení v době mezi 22:30 a 05:00. Doprava mezi provinciemi je stále zakázána. Vzhledem k postupné vakcinaci a výraznému poklesu počtu nakažených rozhodla kubánská vláda o otevření restaurací a pláží v provinciích Havana a Matanzas od 1. 10. 2021. Kina, divadla, knihovny, muzea a galerie jsou nadále zavřené. Bary a kluby jsou zavřené, konání koncertů a kulturních akcí není povoleno. Školní docházka pro kubánské děti nebyla zatím obnovena. Zdravotní péče je omezená pouze na akutní péči. Návštěvy ve věznicích nejsou povolené. Stále platí plošná povinnost nosit roušku na všech veřejných místech. Většina hotelů je zavřená, některé hotely slouží pouze jako karanténní. V letoviscích jako Varadero a Cayo Coco je několik hotelů otevřených, mohou však být obsazeny pouze do 60 % kapacity. Turistické exkurze jsou zakázány. Za nedodržování opatření hrozí vysoké pokuty v řádu 2000 – 3000 CUP.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdravotnictví MINSAP: https://salud.msp.gob.cu/category/covid-19/

5. NÁVRAT DO ČR:

Kuba spadá do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy Covid-19. Podmínky návratu do ČR naleznete zde: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/podminky_navratu_do_cr_ze_zahranici.html 

Testování na koronavirus na Kubě probíhá v Institutu tropické medicíny Pedro Kourí (adresa: Apdo. Postal 601, Marianao 13, La Habana, Tel.: +537202-0430 al 44, Tel./Fax: +537202-0633 nebo 204-6051), v Clínica Internacional Camilo Cienfuegos (adresa: Calle L No. 151 e/. Línea y 13. Vedado, Havana, Cuba, 10400, Tel. +53 78333886) a v Clínica Internacional Siboney (Ave. 17 # 20005 e/ 200 y 202, Siboney; Playa, Havana, Cuba, Tel. +53 7 2711123).