suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy of the Czech Republic
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jan Pohribný & Kirsimaria E. Törönen - Behind the Paradise Border

Ve středu 18. září 2019  byla slavnostně zahájena výstava fotografií českého fotografa Jana Pohribného a finské umělkyně Kirsimarii E. Törönen. Výstavu je možné navštívit po předchozí domluvě do 31.října 2019.

Jan Pohribný je řazen k nejvýznamnějším českým krajinářským fotografům. Jeho přístup k zobrazování krajiny není čistě fotografický, pohybuje se na hranici land-artu. Svoje krajiny v reálu lehce upravuje, kreslí v nich světlem, aby podtrhl některé její aspekty.

S finskou sochařkou Kirsimaria E. Töronen společně vystavovali v červenci 2019 v Galerii Roikka v Laappenranta.

Výstava v prostorách ambasády bude k vidění do 31. října 2019. Návštěvníci jsou vítáni po předchozí domluvě v pracovních dnech od 8:30 do 16:30 hodin.

Vzpomínky v dvouvrstvé krajině

Jan Pohribný a Kirsimaria E. Törönen spolu vytvářejí umění již mnoho let. Oba pracují především samostatně, ale vždy najdou důvod k umělecké spolupráci. Zkombinují své postupy a vytvoří tak společná umělecká díla.

Pohribný je fotograf, který pracuje především s krajinou, ale zároveň považuje fotografii za nástroj. Jeho umělecká díla zobrazují různé prožitky prostoru a umožňují divákům vidět krajinu z jiného úhlu. K tvorbě scenérie používá umělé světlo a překvapivě kombinuje předměty. Na jeho dokumentárnějších fotografiích se z fotografií staly panoramatické pohledy. Pohribný často najde zajímavý úhel pohledu, který navzdory dokumentární povaze fotografie převrací iluzi reality.

Törönen lze charakterizovat jako ilustrátorku osvobozenou od papíru. Pokračuje v kreslení s různými materiály a instalacemi. Její díla berou v úvahu historii výtvarného umění a interpretují ji z nové perspektivy. Vytváří reliéfy svých kreseb z různých materiálů a v různých velikostech. Postavy vysoké pouze několik centimetrů rostou na zdech až do osmi metrů.


Jejich společná díla kombinují reliéfy od Törönen a Pohribného fotografie. Törönen umísťuje figury na obrazy nebo v některých případech přímo do skutečné krajiny. Některá umělecká díla kombinují obě tyto metody. Někdy mohou postavy umístěné na fotografiích přesáhnout její hranice a dosáhnout daleko za krajinu. Obrazy jsou vzpomínkou, stopou něčeho, co viděli a zažili. Symbolické postavy zanechaly svou stopu na krajině a stejně jako v osobní fotografii Pohribného se objevují různé časové vrstvy i v jejich společných uměleckých dílech. Diváku se nabízí pohled na kontinuum, nesourodé jako lidské dějiny. Symboly používané Törönen jsou rozpoznatelné. Někdy vytváří vizuální hádanky, ale spíše než skutečné dotazy jsou to nevědomé rébusy. Linka, která kreslí postavu, je obyčejná, ale zřejmě z tohoto důvodu je počátkem veškerého výtvarného umění. Jsou zde stopy primitivního umění i ozdobné dekorace. Nicméně, to, co zde je podstatné je, že postavy byly vytvořeny do krajiny jako díla jeskynní malby nebo graffiti.


Postavy a krajina spolu tvoří fiktivní svět, který je tajemný a plný symboliky, ale občas i vtipný. Umělecká díla nejsou vždy pečlivě sestavena, ale spolupráce vytváří svůj vlastní příběh, který zahrnuje vtipné postřehy a vzrušující detaily. Svět, ve kterém existují jejich společná díla, se jasně liší od atmosféry přítomné v osobních dílech Pohribného a Törönen.


Veikko Halmetoja/ kurátor umění a umělecký kritik

 

Jan Pohribný & Kirsimaria E. Törönen - Behind the Paradise Border

Jan Pohribný & Kirsimaria E. Törönen - Behind the Paradise Border

Jan Pohribný & Kirsimaria E. Törönen - Behind the Paradise Border

Jan Pohribný & Kirsimaria E. Törönen - Behind the Paradise Border