suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Petr Rehor
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Markku Keränen

Ve čtvrtek 14. února byla zahájena výstava obrazů Markku Keränena.  Výstavu je možné navštívit po předchozí domluvě do 18. dubna.

Markku Keränen se narodil obci Salla na severu Finska, kterou dnes rozděluje na půl hranice s Ruskem. Tvrdá životní zkušenost poválečné doby našla u Markka nakonec vyjádření v umění. Markku Keränen se stal malířem neopakovatelných příběhů života, které oživují v podobě obrazů. Markovy obrazy nejsou narativními popisy, ale spíše syntézou zkušenosti a její konfrontací s uměním malby v tradici moderního umění.

Na této cestě Keränen opustil figurativní severské expresivní malby, aby se zaměřil na malířské postupy evropské tradice a rozjasněné barevné palety ve vztahu světla a barvy. Malba a příběh se zde spojují v novou uměleckou zkušenost.

Na vystavených obrazech z poslední doby je figurální motiv baladického příběhu redukován z dekorativního pásma někdy připomínajícího filmové záběry, jindy zase krajku lidového motivu, na plošné variace barevných bodů. Tyto body, které jsou zároveň kruhy, může divák interpretovat velice svobodně, podle použité barevné škály, rozdílné velikosti kruhů a může také pozorovat dynamiku jejich pohybu v ploše obrazu. Diváka neomezuje ani tradice ”čtení” obrazu zleva doprava, ani pocity nedostatečnosti pochopit umělcovy záměry. Vše zůstává otevřené pro volné asociace a osobní zkušenosti diváka. Na první pohled je zřejmé, že umělec se sám nechává překvapovat při procesu malby a ponechává prostor pro podvědomé impulsy. Nepodcenitelnou součástí celkového výrazu je až básnický způsob pojmenováni jednotlivých děl a sérií maleb. Obrazy vždy působí velice živým, uceleným a překvapivě pozitivním dojmem, který se přenáší na diváka od prvního setkání pohledu s obrazem.

Pro diváka je jistě zajímavá skutečnost, že Markku Keränen od počátku maluje své obrazy technikou vaječné tempery, která je jednou z nejstarších malířských technik vůbec a dnes je velice málo používána.

Petr Řehoř/kurátor

Markku Keränen - zahájení výstavy

Markku Keränen - zahájení výstavy

Markku Keränen - zahájení výstavy

Markku Keränen - zahájení výstavy