suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Matti Kujasalo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Matti Kujasalo – Grafika

Ve středu 31. ledna 2018 byla v prostorách Embassy Gallery zahájena výstava grafických prací finského umělce Mattiho Kujasala. Grafiky tohoto uznávaného finského umělce si můžete prohlédnout po předchozí domluvě do 19. března 2018.

Matti Kujasalo je jedním z mezinárodně nejuznávanějších finských umělců. Přes čtyřicet let se zabývá otázkami systémového konstruktivního umění. V roce 2017 byla v Galerii GASK v Kutné Hoře zrealizována retrostektivní výstava jeho prací, která byla součástí programu oslav stého výročí finské státnosti „Finland 100“.

Poesie konstrukce

Přestože obrazy a sochy Mattiho Kujasala mají všechny atributy konkretistického umění, práce z posledních let ale obsahují ještě něco navíc, nezaměnitelnou poezii proporcí a vzrušující symboliku neopakovatelnosti obrazce, fraktálních zákonitostí okrajů malby, hravosti a humoru. Sám Matti řád říká, že obrazy jsou jeho hračky, vytržením z každodennosti.

Grafické listy jsou neoddělitelnou součástí celku Mattiho díla, diváka překvapí preciznost a malá velikost částic, ze kterých se obraz skládá a působí na náš zrak jako trojrozměrný objekt. Grafické listy tak získávají kvality op-artového umění.

Dalším nezaměnitelným prvkem je způsob, jakým Matti Kujasalo používá kontrastů odstínů tmavých a světlých, někdy až na hranici rozlišitelnosti.  Série jedenácti tisků není náhodná série, ale logicky uspořádaný celek, který osvětluje technické postupy Matiiho přístupu ke konstruktivistickému umění a zvýrazňuje jeho emocionální podtext.

Matti Kujasalo je jedním z finských umělců, kteří získali svou prací mezinárodní renomé a jeho díla jsou součástí významných mezinárodních museálních sbírek a soukromých kolekcí.

Petr Řehoř/ kurátor

Matti Kujasalo - zahájení výstavy

Matti Kujasalo - zahájení výstavy

Matti Kujasalo - zahájení výstavy

Matti Kujasalo - zahájení výstavy