suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Helsinky
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Päivi Sirén

Druhá podzimní výstava v Embassy Gallery představuje finskou abstraktní malířku Päivi Sirén. Vernisáž výstavy proběhla ve středu 18. října 2017 od 17 do 19h. Obrazy Päivi Sirén si po předchozí domluvě můžete prohlédnout do 17.listopadu 2017.

Duše světla

Malířka Päivi Sirén od počátku své umělecké dráhy přísně sleduje vybranou li­nii myšlenky, kterou systematicky rozvíjí a prohlubuje. Päivi je umělkyně, která nehledá inspiraci v módních uměleckých směrech, ale soustředila se pouze na světlo a barvu. Následuje tak výrazově minimalismus a teorii barev Jose­fa Albertse. Podařilo se jí nalézt citlivý a velice osobní přístup k jednomu ze zásadních problémů malby.

Na obrazech právě barva presentuje kvalitu světla a intensitu barevných odstínů v jejich mnohosti. Päivi začíná od nanášení mnohonásobných lazurových vrstev barvy tak, aby zachovala celkovou prostupnost vrstvy. V tmavých odstínech ba­rev je možné spatřit našedlé světlo podzimu, jeho hustotu, také zimní a nepro­niknutelné světlo kosmu je v jejich obrazech přítomno. Povrch malby nedovolí světlu, aby zmizelo, naopak ho vtahuje do sebe podle svého charakteru. Divák se tak stává svědkem procesu vzniku nového světelného úkazu. Je třeba soustředě­ného pohledu, aby byl zahlédnut rastr velice tenkých linek, které vytváří na po­vrchu malby mřížku. Divákův pohled se automaticky zaostří na hustý rastr čar a znovu pak na celek obrazu. Vzniká dojem hloubky trojrozměrnosti, který dodává povrchu obrazu meditativní rozměr.

Obrazy Päivi Sirén nám odhalují pomocí světla barvu na rozhraní rozbřesku a tmy, pomáhají nám nahlédnout do podoby světla našeho prostředí. Dokonce prohlubují naše vědomí o podstatě materie našeho světa.

Petr Řehoř/kurátor