suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Petr Rehor
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Reijo Viljanen - New Paintings

Podzimní sezónu v Embassy Gallery zahajuje výstava finského umělce Reijo Viljanen/a. Obrazy vystavené v reprezentační čáasti ambasády budou k vidění do 12. října 2017 po předchozí domluvě.

„Můžeme s jistotou tvrdit, že Nezávislá škola uměni (Vapaa Taidekoulu) měla zásadní význam pro seznámení finského publika s mezinárodními výtvarnými směry. Jako příklad uvádím francouzskou školu malby, období 1950-1960 evropského abstraktního malířství a zredukovaný americký způsob malby barevnou plochou.“

Carolus Enckell, malíř, bývalý rektor Nezávislé školy umění

 

Malíř Reijo Viljanen je významným představitelem výše zmíněných zásad malby, a to v tom nejlepším slova smyslu. Také on zastával mnoho let funkci rektora školy. Jeho malby překvapí diváka barevnou čistotou a intensitou podání. Vzniká dojem na rozhraní abstraktní a krajinářské malby. Píši krajinářské malby, protože divák podvědomě hledá jemu blízký příměr, kontext jako klíč k pochopení významu viděného. Viljanenovy obrazy mohou vzbuzovat na první pohled dojem krajiny, ale při bližším pozorovaní se odhalí vrstevnatost malby, tahy štětce, stopy paletového nože, překrývání nánosu barev, které se odvíjí v prostoru a pokračuje v nekončícím proudu malby. Ta se zda být zároveň plna emocionální exprese a zároveň systematické vůle po ovládnutí barevné harmonie. Malba tak v sobě skrývá symboliku nezávislosti barvy samotné, která není závislá na obsahovém kontextu obrazu.

Právě tato vědomá rozporuplnost mezi malbou, která má význam sama pro sebe a možným kontextem, dodává obrazům Reijo Viljanena atmosféru uměleckého počinu a vyvolává v divákovi dojem nové reality.

Petr Řehoř, kurátor