suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí

Od 10. června 2009 nabízí Ministerstvo zahraničních věcí ČR možnost dobrovolné registrace občanů ČR na českých zastupitelských úřadech v zahraničí.

Poskytnuté informace budou české konzulární službě sloužit k poskytování operativní pomoci českým občanům v nejrůznějších situacích včetně přírodních katastrof, sociálních nepokojů a ozbrojených konfliktů. Systém umožní především rychlé kontaktování cestovatele nebo jeho příbuzných v ČR v případě potřeby. Umožňuje i rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí. Systém je tedy schopen během relativně krátké doby například předat informaci o plánované evakuaci i vytvořit seznam evakuovaných osob.

Systém je vhodný pro registraci krátkodobých i dlouhodobých pobytů v zahraničí. Umožňuje následnou editaci vložených údajů například při změně trasy, délky pobytu a podobně, a to na základě přihlašovacího jména a hesla, které si cestovatel sám určí.

Osobní data budou v systému uchovávána jen po dobu předpokládaného pobytu v zahraničí. Po jeho ukončení obdrží cestovatel automaticky e-mailovou zprávu, která mu interaktivně umožní příslušný záznam z databáze ihned odstranit. Pokud na e-mail nebude reagovat, bude záznam automaticky vymazán po uplynutí 4 týdnů od zadaného termínu ukončení cesty.

Pro pojmenování aplikace byla zavedena pracovní zkratka DROZD (Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí).

Čeští občané, kteří mají o tuto službu zájem, se mohou zaregistrovat od 10. června 2009 na této adrese: http://drozd.mzv.cz/