suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 8.-9. října 2021

Dne 28.prosince 2020 prezident republiky svým rozhodnutím, publikovaným ve Sbírce zákonů pod č. 611/2020 Sb., vyhlásil volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu a stanovil dny jejich konání na pátek 8. října a sobotu 9. října 2021.

Mimo území České republiky budou volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu probíhat ve zvláštních stálých volebních okrscích, tedy na zastupitelských úřadech ČR v zahraničí.

Na zastupitelských úřadech ČR v zahraničí mohou volit:

- občané ČR zapsaní ve zvláštním seznamu voličů vedeným daným zastupitelským úřadem České republiky v zahraničí (zápis občana do zvláštního seznamu voličů se provádí na základě písemné žádosti);

- občané ČR, kteří při hlasování předloží voličský průkaz (voličský průkaz vydává obecní úřad, městský úřad, magistrát či úřad městské části, v jehož stálém seznamu je volič zapsán, obvykle jde o obecní úřad, u kterého je občan přihlášen k trvalému pobytu).

Pokud občané zapsaní do zvláštního seznamu voličů, vedeném na zastupitelském úřadě v Helsinkách hodlají volit na území ČR nebo na jiném zastupitelském úřadě, mohou požádat zastupitelský úřad v Helsinkách o vydání voličského průkazu a to nejpozději do 1. října 2021. Voličský průkaz lze předat nejdříve 15 dnů přede dnem voleb.