suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © MZV

Budova velvyslanectví

Česká republika vlastní v zahraničí přibližně tři stovky objektů. Budova v Helsinkách byla zakoupena na počátku 50. let, přičemž v době konání letních olympijských her (1952), byla využívána jako ubytovna. Poté začala sloužit jako velvyslanectví, které získalo finální podobu teprve roce 2004, po rozsáhlé rekonstrukci.

Vilový nájemní dům, jenž byl postaven v prestižní helsinské čtvrti Eira roku 1912, patřil v první polovině 20. století bohatému podnikateli Eduardu Schwalbemu. V roce 1918 zde působil první estonský velvyslanec po založení samostatného Estonska. Na konci druhé světové války byl dům částečně zasažen při bombardování. Československý stát dům koupil v únoru 1952.

Z vyprávění spisovatele Pavla Kohouta, který Helsinky navštívil v roce 2004 víme, že zde byl během LOH ubytován nejlepší atlet 20. století - Emil Zátopek. Ten se proslavil, když na olympiádě vyhrál běh na 5 km, 10 km a maraton (běžel ho poprvé v životě). V každé z těchto disciplín vytvořil nový olympijský rekord, který se dodnes nikomu nepodařilo zopakovat. Jeho manželka Dana dosáhla svého největšího úspěchu v hodu oštěpem na 50,47m. Po posledním závodě se příznivci atletiky ve Finsku dojemně loučili se Zátopkem: Näkemiin, Satupekka / Na shledanou, Pohádkový Péťo!

Po skončení olympiády a po nejnutnějších změnách vnitřních dispozic začala budova sloužit jako Zastupitelský úřad Československé republiky. Přes zmíněné stavební úpravy měla budova stále spíše povahu činžovního domu. Po rozdělení republiky a následné delimitaci majetku zůstala budova úřadu ve vlastnictví České republiky. V následném období bylo zpracováno několik architektonických studií, na jejichž základě měla být budova rekonstruována, aby odpovídala všem nutným standardům. Celková rekonstrukce se uskutečnila v roce 2004, kdy budova po více jak padesáti letech dostala svou současnou podobu.

zu