suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání

Budova velvyslanectví

Česká republika vlastní v zahraničí přibližně tři stovky objektů. Budova v Helsinkách byla koupena na počátku 50. let, přičemž v době konání letních olympijských her (1952), byla využívána jako ubytovna. Poté začala sloužit jako velvyslanectví, které získalo finální podobu teprve roce 2004, po rozsáhlé rekonstrukci.

Vilový nájemní dům.byl postaven v prestižní helsinské čtvrti Eira pravděpodobně roku 1912 a v první polovině 20. století patřil bohatému podnikateli Eduardu Schwalbe/mu. V roce 1918 zde působil první estonský velvyslanec po založení samostatného Estonska. Na konci druhé světové války byl částečně zasažen při bombardování.

Československý stát dům koupil v únoru 1952. Z vyprávění spisovatele Pavla Kohouta, který Helsinky navštívil v roce 2004 víme, že zde byl během LOH ubytován nejlepší atlet 20. století - Emil Zátopek.

Ten se proslavil, když na olympiádě vyhrál běh na 5 km, 10 km a maraton (běžel ho poprvé v životě). V každé z těchto disciplín vytvořil nový olympijský rekord, který se dodnes nikomu nepodařilo zopakovat. Jeho manželka Dana dosáhla svého největšího úspěchu v hodu oštěpem na 50,47m. Po posledním závodě se příznivci atletiky ve Finsku dojemně loučili se Zátopkem: Näkemiin, Satupekka / Na shledanou, Pohádkový Péťo!

zu

Po skončení olympiády a po nejnutnějších změnách vnitřních dispozic začala budova sloužit jako Zastupitelský úřad Československé republiky. Přes zmíněné stavební úpravy měla budova stále spíše povahu činžovního domu. V této podobě zůstala až do roku 2004, kdy se uskutečnila celková rekonstrukce.

Po rozdělení republiky a následné delimitaci majetku zůstala budova úřadu ve vlastnictví České republiky. V následném období bylo zpracováno několik architektonických studií, na jejichž základě měla být budova rekonstruována, aby odpovídala všem nutným standardům. Celková rekonstrukce se uskutečnila v roce 2004 a Česká republika se tak po více než padesáti letech, symbolicky v roce našeho vstupu do EU, konečně dočkala důstojného stánku.