suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Helsinkách
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

​České startupy se představily finským investorům

Finské venture kapitálové fondy zaznamenaly v poslední době nebývalý růst co do počtu členů i objemu investic a začaly systematicky investovat i do zahraničních startupů. V kombinaci se zcela unikátním finským startupovým a investorským klastrem vznikla mimořádná příležitost pro představení nadějných českých startupů finským partnerům. Dne 15. listopadu 2022 uspořádalo Velvyslanectví ČR v Helsinkách pro jedenáct vybraných českých startupů akci, během níž měly možnost se prezentovat komunitě finských venture kapitálových fondů a business angelů i významným korporátním subjektům. Cílem bylo nejen získat nové investice pro další aktivity, ale i načerpat inspiraci od finských partnerů a navázat spolupráci se zkušenými zástupci tohoto segmentu, a to i v rámci přední světové startupové akce Slush doprovázené stovkami side-eventů.

Ve Finsku v posledních letech došlo ke skokovému nárůstu nově založených venture kapitálových fondů a zněkolikanásobení jejich investic. Ukázalo se také, že finský trh je těmto fondům již malý, a usilují proto o internacionalizaci svého investičního portfolia a hledají startupy, které nabízejí dostatečně inovativní schopnosti a produkty. Aktuálně jde z Finska cca 30 % financí těchto fondů do zahraničí a většina z nich již netrpí v minulosti limitovanými možnostmi alokace zdrojů.

I proto se české velvyslanectví v Helsinkách rozhodlo uspořádat akci pro české startupy, na jejíž přípravě a organizaci se podíleli klíčoví hráči finského startupového ekosystému. Základní myšlenka uspořádat akci pro vybrané české startupy napříč ve Finsku atraktivními sektory vznikla před více jak rokem v rámci konzultací s Finnish Venture Capital Association. Velvyslanectví od samého počátku na akci úzce spolupracovalo s Czech Business Angel Association, která vybrala jedenáct nejvhodnějších startupů. Hlavní důraz byl kladen na firmy s produkty již připravenými pro trh a s historií tzv. pre-seed financování. Zásadním partnerem na finské straně byla také Finnish Business Angels Network, s jejímž vedením byly diskutovány prioritní sektory zájmu finských business angels a venture kapitálových fondů, kterými jsou aktuálně např. healthtech, medtech, urbantech, fintech, smart cities či gaming. I přes současnou ekonomickou a energetickou krizi zájem o tyto typy investic ve Finsku nepolevil, spíše naopak posílil díky relativně nízké kapitálové náročnosti a unikátním příležitostem nově řešit právě nestandardní ekonomické aspekty, které vždy podobné krize provázejí.

Významným partnerem projektu bylo i NewCo Helsinki, což je municipální agentura města Helsinky zaměřená na podporu startupů a začínajících firem. NewCo poskytuje zdarma poradenské služby začínajícím firmám a zároveň startupům pomáhá s expanzí na mezinárodní trhy. Součástí helsinského startupového ekosystému je rovněž Maria 01, v jejíchž prostorách se celá akce konala. Maria 01 je unikátním startupovým kampusem zaměřeným zejm. na nordický trh, který na jednom místě sdružuje startupy, technologické firmy, venture kapitálové fundy a další subjekty.

Akce nazvané „Acceleration Bootcamp pro české startupy“ se dne 15. listopadu 2022 zúčastnilo celkem téměř 140 osob, české startupy byly zastoupeny jedenácti firmami působícími v oblasti IT (CodeNOW, Contember), healthtech (Kardi AI, MAIA LABS), udržitelné a chytré výstavby (Moisture Guard, Stavario), fintech (Orka), on-line publikování či cleantechu (Poetizer), osobní bezpečnosti (Sunfibre), analýzy dat (Supertalent) a strojového učení prostřednictvím smíšené reality (Nullspaces). Prezentace u finského publika vzbudily mimořádný zájem a řada firem již přímo na místě během networkingové a 1:1 části programu navázala vztahy s finskými partnery, fondy či business angely. Většina českých firem se pak účastní i vybraných side-eventů, které se celý týden konají v rámci Slush, některé z nich pak od velvyslanectví obdržely vstupenky i přímo na samotný Slush, který se v Helsinkách koná ve dnech 17. – 18. listopadu 2022.

I díky vysoce kladnému hodnocení českých firem zapojených do tohoto projektu se podařilo vzbudit aktivní zájem klíčových hráčů finského startupového ekosystému, který je možné zužitkovat i do budoucna. V případě zájmu o získání dalších informací či kontaktů na relevantní osoby je české velvyslanectví v Helsinkách k dispozici i dalším českým firmám či investorům.

Daniel Horák, zástupce velvyslance, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Helsinkách