suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Jana Arhio
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

​Největší finští importéři na tour po českých minipivovarech

Finští dovozci a dosavadní specialisté na český ležák navštívili ve dnech 22. - 24. 9. 2021 vybrané minipivovary v ČR za účelem rozšíření svého sortimentu jak o nové značky, tak i o další, moderní druhy českého piva, zejména tzv „craft beers“. Takto inovovaná nabídka by měla nejen zachytit nynější rostoucí poptávku po pivních produktech, ale též lépe odpovídat dlouhodobě se měnícím spotřebitelským preferencím jak ve finské maloobchodní síti, tak i v restauracích a hospodách.

Velvyslanectví ČR v Helsinkách zorganizovalo ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR třídenní návštěvu vybraných středočeských minipivovarů zaměřenou na podporu exportu jejich piv do finských obchodů i restaurací. Pětičlenná delegace se skládala ze zástupců čtyř největších finských importérů českého piva (ServaaliMomentin GroupBrew SeekerMomentin Baltics), segmentu HoReCa (Momentin Restaurants) a jednoho z nejznámějších finských „pivních“ novinářských guru Heikki Kähkönena, spolumajitele finského nejčtenějšího online časopisu Viisi Tähteä se sto tisíci čtenáři měsíčně.

Během Svatováclavské slavnosti českého piva 2021 v Národním domě na Vinohradech se finští importéři setkali se zástupci vybraných českých pivovarů (Lobkowicz, Kutná hora, Starobrno, Krušovice, Březňák, Platan), jakož i vedením Ministerstva zemědělství, Českého svazu pivovarů a sladoven a Českomoravského svazu minipivovarů. Během následující dvoudenní cesty se členové delegace seznámili s technologickými postupy a výrobou šesti středočeských minipivovarů: Antoš ve Slaném, v jehož dvou provozech byla během posledních jedenácti let úspěšně obnovena pětisetletá tradice vaření slánského piva, Zichovec, který začal s výrobou piva před pěti lety v budově bývalé tankové střelnice lounských kasáren, Vinohradský pivovar, kde byla tradice piva sahající až do r. 1893 obnovena v roce 2013, Libertas, jehož specialitou jsou silná piva zrající v dřevěných sudech po skotské whisky či americkém bourbonu, Uhříněves, na jehož třísetletou historii navázali obnovením provozu v roce 2015 potomci bývalých vlastníků pivovaru, renomovaných pražských sládků a úspěšných restauratérů a mezi jehož speciality se řadí například podzimní kaštanové pivo, PANACZECH, jehož produkty majitelé pojmenovali po bozích ze severské mytologie (Thor, Loki, Freya aj.)

Finští exportéři ochutnali celou řadu vzorků od lagerů přes pšeničné pivo až po speciality pro českou pivní produkci trochu netradiční: American Pale Ale, India Pale Ale, India Pale Lager či nealkoholické a ovocné pivo. Kromě samotné chuti finští partneři ocenili technologickou vyspělost a řízení kvality výroby českých minipivovarů, stejně jako další parametry, které jsou příslibem navázání dlouhodobé exportní spolupráce se zemí, kde je tradiční české pivo velmi oblíbené, avšak méně známá speciální ručně vyráběná piva ve zdejší nabídce zatím citelně chybí.

Jana Arhio, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Helsinkách