suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání

2019

10. – 11. prosince 2019

Pokračování česko-finského obranného dialogu, v jehož rámci se v Helsinkách uskutečnila jednání delegací Ministerstev obrany ČR a Finska. Současně jednali zástupci 15 českých společností ze sektoru obranného průmyslu s finskými partnery a vedením Ministerstva obrany Finska o možnostech výrobní a obchodní spolupráce.

30. září – 3. října 2019

Návštěva delegace Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu PČR vedená J. Růžičkou, 1. místopředsedou Senátu a J. Drahošem, předsedou výboru. Senátoři se seznámili se strukturou finského vzdělávacího systému a aktuálními trendy v oblasti základního, středního i vysokého školství. Proběhla jednání na Ministerstvu školství a kultury, s partnerským výborem Parlamentu, v Národní agentuře pro vzdělávání a o spolupráci univerzit s komerční sférou diskutovali s vedením Helsinki Innovative Services. Navštívili rovněž dvě základní školy a na Velvyslanectví ČR se v rámci společenského podniku setkali k diskusi s českými vědci působícími ve Finsku.

30. září 2019

Předseda vlády ČR A. Babiš jednal v Praze s finským premiérem A. Rinnem o aktuálních evropských otázkách. Mezi hlavní témata jednání patřily aktuální stav a další postup v přípravě víceletého finančního rámce na období 2021-2027, ochrana klimatu, migrace či brexit.

16. – 20. září 2019

Návštěva delegace poslanců Volebního výboru Poslanecké sněmovny PČR vedená předsedou výboru S. Berkovcem. Cílem cesty bylo seznámit se s finskými zkušenostmi v oblasti regulace a kontroly veřejnoprávních a soukromých médií, s možnostmi boje proti „fake news“, s dostupnosti médií pro menšiny či s podmínkami pro práci žurnalistů. Delegace se setkala s partnerskými parlamentními výbory, zástupci švédské menšiny, navštívila Úřad vlády, Ministerstvo dopravy a komunikací a Ministerstvo vnitra, setkala s vedením správní rady a představenstvem veřejnoprávní mediální společnosti Yle,  řediteli největších soukromých TV stanic MTV3 a TV Nelonen, šéfredaktory největších finských deníků a zavítali i do Evropského centra pro boj s hybridními hrozbami.

18. září 2019

Návštěva ČR stálého státního tajemníka MZV Finska Mattiho Anttonena za účelem seznámení českých partnerů s prioritami finského předsednictví v Radě EU. Vystoupil v Poslanecké sněmovně PČR před Výborem pro EU, přijal jej ministr zahraničních věcí T. Petříček a proběhla rovněž jednání s náměstkem ministra zahraničí A. Chmelařem a se státní tajemnicí pro evropské záležitosti M. Hrdinkovou na Úřadu vlády ČR.

18. září 2019

Ředitel Odboru států severní a východní Evropy MZV ČR Jakub Karfík se v Praze sešel k bilaterálním konzultacím s ředitelku Odboru západní, severní a jižní Evropy MZV Finska Nicolu Linderz.

11. září 2019

Na návštěvu ČR přicestoval Jari Gustafsson, stálý tajemník Ministerstva hospodářství a zaměstnanosti Finska, kde jednal s náměstkem ministra průmyslu a obchodu ČR V. Bärtlem. Tématem rozhovorů byla především problematika vnitřního trhu EU, V. Bärtl rovněž vyjádříl podporu finským záměrům v oblasti udržitelného rozvoje.

4. – 5. července 2019

Netradiční návštěva Finska místopředsedou vlády Karlem Havlíčkem, který na zasedání Rady pro konkurenceschopnost v rámci finského předsednictví v Radě EU přiletěl cvičným letounem Zlín-143 české výroby, který pilotoval náměstek ministra průmyslu  a obchodu V. Bärtl.

6. – 7. června 2019

Účast zástupkyně státního tajemníka a ředitelky Personálního odboru Ivety Chmielové Dalajkové na setkání státních tajemníků pro záležitosti EU a zahraniční věci členských států EU v Helsinkách.

20. – 21. května 2019

Delegace poslanců Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj PS PČR, vedená jeho předsedou Ivanem Bartošem, navštívila Finsko, aby se zde seznámila s finskými zkušenostmi v oblasti digitalizace veřejných služeb (se zaměřením na proces stavebního řízení) a zavádění prvků umělé inteligence (AI). V průběhu návštěvy se členové delegace setkali s vedením plně digitalizovaného stavebního úřadu ve městě Vantaa, zástupci sdružení 6Aika (sdílení rozvojových projektů šesti největších finských měst), představiteli Ministerstva financí, Ministerstva životního prostředí a Úřadu registru obyvatel.

16. – 17. května 2019

Účast ministra zahraničních věcí T. Petříčka na 129. zasedání Výboru ministrů Rady Evropy (RE) v Helsinkách. V průběhu pobytu se ministr setkal k rozhovoru s kandidátkou Finska na post eurokomisařky Juttou Urpilainen.

16. května 2019

Bilaterální konzultace k problematice udržitelného rozvoje zaměřené na přípravu FI předsednictví v Pracovní skupině Rady EU pro Agendu 2030. Zástupkyně ředitele Odboru mnohostranných ekonomických vztahů MZV ČR Veronika Mítková jednala v Helsinkách o tomto tématu s generální tajemnicí Národní komise pro udržitelný rozvoj Annikou Lindblom, S. Pirkkalou z Úřadu premiéra a J. Puukkim z MZV Finska.

3. května 2019

Česko-finské odborné konzultace na téma mediace, kterých se v Helsinkách zúčastnil zástupce ředitele Odboru OSN MZV ČR René Miko. Uskutečnila se setkání s mediačním týmem MZV FI a neziskovou organizací Crisis Management Initiative (CMI). Cílem konzultací bylo zmapovat FI mediační aktivity, fungování mediačního týmu a CMI, ale i prodiskutovat připravovaný společný workshop pro české diplomaty na téma mediace a prevence konfliktů.

26. března 2019

Bilaterální konzultace Pilvi-Sisko Vierros-Villeneuve, vrchní ředitelky sekce pro Evropu MZV Finska, na MZV ČR v Praze. Vedla zde rozhovory s Alešem Chmelařem, náměstkem ministra pro řízení sekce evropské a Martinem Povejšilem, náměstkem ministra pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální.  

14. – 15. března 2019

Účast státního tajemníka MZV ČR Miloslava Staška na projektu ekonomické diplomacie organizovaného Velvyslanectvím ČR v Helsinkách (setkání českých a finských firem podnikajících ve stavebním sektoru). V průběhu návštěvy  státní tajemník jednal s Markku Keinänenem, státním podtajemníkem pro zahraniční ekonomické vztahy MZV Finska o možnostech zefektivnění systému ekonomické diplomacie v obou zemích.

27. – 28. února 2019

Návštěva české meziresortní delegace, vedené vládním zmocněncem pro IT a digitalizaci Vladimírem Dzurillou, jejímž cílem bylo seznámit se s finskými zkušenostmi v oblasti digitalizace veřejných služeb (se zaměřením na proces stavebního řízení a správy nemovitostí ve vlastnictví státu). Členové delegace se setkali s vedením společnosti zaměřené na správu objektů ve vlastnictví státu, představiteli Ministerstva financí, Ministerstva životního prostředí, Ministerstva zemědělství, zástupci municipalit i vedením vládního projektu digitalizace.

22. února 2019

Výstavu obrazů Františka Kupky ve finské Národní galerii slavnostně zahájil ministr kultury ČR Antonín Staněk. V rámci návštěvy se setkal k rozhovorům se svým protějškem, finským ministrem záležitostí EU, kultury a sportu Sampo Terhem a navštívil finskou Operu a balet, kde pohovořil s českými tanečníky, kteří zde působí.

21. února 2019

U příležitosti otevření Honorárního konzulárního úřadu v Tampere navštívil Finsko Martin Smolek, náměstek ministra pro řízení sekce právní a konzulární MZV ČR. V průběhu svého pobytu rovněž jednal se svým finským protějškem, Pasim Tuominenem, vrchním ředitelem sekce konzulárních služeb.

19. února 2019

Návštěva předsedkyně Parlamentu Finské republiky, Pauly Risikko, v ČR. V průběhu pobytu se setkala k jednáním s předsedy obou komor Parlamentu ČR - Radkem Vondráčkem z Poslanecké sněmovny a Jaroslavem Kuberou ze Senátu a sešla se i členy poslaneckého Výboru pro evropské záležitosti. V závěru dne se zúčastnila pracovní večeře pořádané předsedkyní Parlamentní skupiny přátel ČR – severské státy, neboť Prahu navštívili i dva poslanci reprezentující Skupinu přátel České a Slovenské republiky finského Parlamentu.