suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání

2021

4. - 5. listopadu 2021

Náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany Jan Havránek se v Helsinkách zúčastnil konference pořádané Evropským centrem excelence pro boj s hybridními hrozbami, kde mimo jiné představil aktuální připravenost ČR v kontextu nově přijatých strategických dokumentů. K tématu se sešel i s partnery z finského ministerstva obrany a ministerstva zahraničních věcí. 

27. října 2021

Na matchmakingové misi firem českého obranného průmyslu ve Finsku, během které došlo k podpisu memoranda o posílení obranně-průmyslové spolupráce mezi zástupci české a finské asociace obranného průmyslu, zastupovala ministerstvo obrany náměstkyně ministra Radka Konderlová, která mimo jiné jednala s vrchním ředitelem ministerstva obrany Finska pro vyzbrojování Raimo Jyväsjärvim.

15. září 2021

S ministerstvem zahraničí Finska a úřadem premiérky proběhly konzultace k českému předsednictví v Radě EU. Jednání se uskutečnila na okraj schůzky ministrů zahraničí Seversko-baltské osmičky a Visegrádské čtyřky ve finském městě Hämeenlinna, na kterém ČR zastupoval náměstek člena vlády Jan Kohout. Hlavními tématy byly zkušenosti Finska z posledního předsednictví v Radě EU v r. 2019 a představení priorit České republiky pro předsednictví v Radě v druhé polovině r. 2022.

4. září 2021

V Tallinu se na okraj Konference Lennarta Meriho uskutečnilo jednání ministrů zahraničí České republiky a Finska Jakuba Kulhánka a Pekka Haavista. Důraz byl kladen na aktuální bezpečnostní agendu, problematiku Arktidy, instrumentalizaci migrace, vztahy s Ruskem, předsednictví České republiky v Radě EU nebo transatlantické vazby.

12. května 2021

On-line konzultací ministerstev zahraničí České republiky a Finska k evropské agendě se za českou stranu zúčastnil náměstek pro řízení evropské sekce Aleš Chmelař, Finsko reprezentovala vrchní ředitelka pro Evropu Pilvi-Sisko Vierros-Villeneuve a vrchní ředitelka pro Rusko a východní Evropu Maimo Henriksson. Kromě příprav českého předsednictví v Radě EU mezi probíraná témata patřily i vztahy s Ruskem nebo rozšíření EU o země západního Balkánu.

9. února 2021

On-line konzultace ministerstev zahraničí České republiky a Finska k Africe a Blízkému východu se z české strany zúčastnil náměstek pro řízení sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce Martin Tlapa, z té finské pak vrchní ředitelka pro Afriku a blízký východ Leena-Kaisa Mikkola. Mezi hlavní témata patřil blízkovýchodní mírový proces, zkušenosti České Republiky a spolupráce obou zemí v Sahelu, nebo příprava finské strategie pro Afriku.

18. – 19. ledna 2021

V Helsinkách proběhly dvoudenní konzultace ke strategiím a výměně zkušeností z boje s hybridními hrozbami s důrazem na včasné varování nebo institucionální zabezpečení. Z české strany se účastnil ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Ondřej Ditrych, za Finsko pak mj. zástupci Ministerstva zahraničních věcí, Úřadu vlády, Ministerstva vnitra i Ministerstva obrany.