suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy of the Czech Republic
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Diskuse o antisemitismu

Za přítomnosti několika velvyslanců proběhla 3.3.2020 na ZÚ Helsinky debata k problematice antisemitismu. Historickou a současnou situaci ve Finsku přítomným přiblížili Timo Ranta vedoucí finské delegace IHRA, Mikko Ketola, církevní historik z Helsinské university a Pekka Lindqvist, expert na judaistiku z Åbo Akademi.

Podnětem k uspořádání debaty byly rostoucí projevy antisemitismu v Evropě i vandalismus vůči synagogám ve Finsku v poslední době. 

Historicky nemá antisemitismus ve finské společnosti silné postavení, i když i zde se vyskytoval. V období před druhou světovou válkou byla krajní pravice ve Finsku slabší, než v jiných evropských státech. Ve finské i české společnosti celkově přibývá nenávistných projevů na internetu a diskuze se vyostřuje. Klíčová je z tohoto pohledu osvěta a vzdělávání. 

Odpovědí mezinárodního společenství na zmenšující se znalost historie, rostoucí projevy antisemitismu a popírání holokaustu bylo vytvoření Mezinárodní aliance na památku holokaustu v roce 1998 (International Holocaust Remembrance Alliance -IHRA). Česku je členem aliance od roku 2002 a Finsko od roku 2010. Očekává se, že téma boje proti antisemitismu bude zviditelněno i během německého předsednictví v Radě EU v druhé polovině roku 2020. Německo bude požadovat od unijních států konkrétní důkazy o tom, jak naplňují cíle IHRA.