suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Helsinky
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

​Diskuze velvyslanců EU s finským ministrem zahraničí

Dne 14. září 2022 se na Velvyslanectví ČR v Helsinkách v rámci předsednictví v Radě EU uskutečnil pracovní oběd velvyslanců členských států EU s ministrem zahraničí Pekkou Haavistem. Jako čestný host vystoupila i ukrajinská velvyslankyně Olga Dibrova. Hlavním tématem byla ruská agrese proti Ukrajině a evropská bezpečnost.

Na úvod jednání český velvyslanec Adam Vojtěch shrnul průběh a výsledky posledního neformálního jednání ministrů zahraničních věcí EU v Praze, na které navázalo Fórum pro Ukrajinu. Věnoval se také poslední Radě pro energetiku a problematice rozšíření EU. Dominujícími tématy vystoupení ministra Haavista a velvyslankyně Dibrové byly kromě agrese Ruska proti Ukrajině, energetická krize a proces vstupu Finska do NATO.

Následná diskuze hostů s velvyslanci členských států EU se soustředila na problematiku turistických víz pro ruské občany a možnosti jejího celoevropského řešení, sankce proti Rusku, energetickou krizi, ratifikaci přístupu Finska do NATO či obnovu Ukrajiny v různých časových horizontech. Tématem byla i příprava Finska na členství v NATO, které naváže na dlouhodobé a velmi hluboké partnerství Finska a Švédska s aliancí a jež Finsko nechce nikterak omezovat co do substance či geografického záběru.