suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Daniel Horák
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

​Kulatý stůl k bezpečnostní a obranné politice Finska

Dne 19. 10. 2020 se na ZÚ Helsinky za účasti velvyslanců Chorvatska, Německa, Polska a Rakouska uskutečnil kulatý stůl k aktuálním bezpečnostním otázkám s Mattim Pesu, expertem na obrannou a bezpečnostní politiku z Finského institutu pro mezinárodní záležitosti (FIIA). 

Tématem diskuze byla tzv. Bjarnasonova zpráva, aktuální trendy ve finské teritoriální, regionální a multilaterální bezpečnostní a obranné politice, včetně vztahu Finska k NATO a společné bezpečnostní a obranné politice EU.

Finský přístup k bezpečnostním a obranným otázkám doznal v důsledku anexe Krymu i celkové proměny bezpečnostního prostředí a vnímání hrozeb výrazných změn. Finsko se čím dál aktivněji profiluje na multilaterálních platformách, zejm. v rámci spolupráce s NATO a společné bezpečnostní a obranné politiky EU. V praxi však na důležitosti neztrácí ani bilaterální spolupráce, zejm. se severskými sousedy a Spojenými státy, a to i kvůli rostoucímu důrazu na teritoriální obranu.

Beze změny zůstávají základní východiska finského obranně-strategického přístupu, tj. konzervativnost, neintervencionismus, regionální spolupráce (prioritně se Švédskem a Norskem) a orientace na vztahy s velmocemi a NATO. Zejména dialog s velmocemi bude i díky aktivitám prezidenta Niinista jistě pokračovat i v budoucnu.