suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Daniel Horák
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kulatý stůl k hybridním hrozbám

Dne 12. 10. 2020 uspořádalo Velvyslanectví ČR v Helsinkách kulatý stůl s experty na problematiku hybridních hrozeb. Kulatého stolu se zúčastnili velvyslanci Kanady, Norska, Polska, Portugalska, Rumunska, Srbska a Slovenska. Finsko reprezentovala zmocněnkyně pro čelení hybridním hrozbám z Ministerstva zahraničních věcí Terhi Hakala, vedoucí expert na komunikaci z Úřadu vlády Jussi Toivanen a expert na média a Rusko z Ministerstva zahraničních věci Vesa Kekäle. 

Tématem kulatého stolu byla diskuze o institucionálním rámci čelení hybridním hrozbám ve Finsku, spolupráce se třetími státy (zejm. s ohledem na Východní partnerství a západní Balkán), dezinformace, ovlivňování voleb, Covid-19 a Rusko a jeho hybridní a zejm. dezinformační působení.

Finsko má dobré historické a sociologické předpoklady pro čelení hybridním hrozbám a pomáhá mu v tom také kvalitní vzdělávací systém. Právě zlepšování mediální gramotnosti občanů a zvyšování povědomí úředníků, politiků, novinářů i podnikatelů jsou jedněmi z priorit Finska. Ve vztahu k pandemii Covid-19 a šíření dezinformací zdůrazňuje Finsko důležitost jasné a konzistentní komunikace a budování důvěry mezi státem a občany.

Protože hybridní hrozby nelze vnímat jako národní fenomén, spolupracuje Finsko se sousedními státy i dalšími regionálními partnery a je otevřeno i spolupráci s dalšími státy, včetně České republiky.