suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministerstvo zahraničí si připomíná Den lidských práv

Den přijetí Všeobecné deklarace lidských práv se stal mezinárodním Dnem lidských práv. Deklarací se státy jasně zavázaly chránit lidská práva všech jednotlivců. 10. prosinec je proto vhodnou příležitostí k tomu, abychom vyhodnotili dodržování lidských práv a mobilizovali politickou vůli k řešení lidskoprávních otázek. Tematicky je letošní Den lidských práv zaměřen na pandemii COVID-19, zotavování světa a lidská práva, která by měla být v centru snah o obnovu. ČR v tomto mezinárodním úsilí hraje aktivní roli.

„Není pochyb o tom, že krize způsobená COVID-19 představuje globální a velice naléhavou lidskoprávní situaci. Je testem pro celou společnost, vlády i jednotlivce. Je ale současně i příležitostí pro demonstrování solidarity a spolupráci při potýkání se s virem“, uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček u příležitosti Dne lidských práv. Vlády musí v souvislosti s COVID-19 přijímat velice náročná rozhodnutí. Respektování lidských práv je podmínkou pro úspěch reakce. Transparentní a otevřený přístup je zásadní pro to, aby občané respektovali opatření nutná pro zajištění jejich zdraví.

„Bohužel, útoky proti občanské společnosti, obráncům lidských práv a nezávislým novinářům, kteří bojují za práva ostatních, ve světě i nadále pokračují a jejich počty na mnoha místech, mj. kvůli jejich pravdivém informování o pandemii, dokonce narůstají“, doplnil ministr Petříček. V Bělorusko, Venezuele, na Kubě a dalších zemích jsme svědky masového zatýkání, mučení, nadměrného používání síly proti účastníkům pokojných protestů. Svoboda vyjadřování a práce svobodných médií je pod tlakem.

Česká republika usiluje o podporu lidské důstojnosti a všech univerzálních, mezinárodně uznaných lidských práv. Prostřednictvím Programu transformační spolupráce Ministerstvo zahraničních věcí poskytuje praktickou pomoc a nabízí sdílení svých transformačních zkušeností. V rámci vyjádření morální podpory se ministr Petříček setká s několika zahraničními obránci lidských práv žijícími v ČR. Podobná symbolická setkání zorganizují čeští velvyslanci v řadě zemí světa.  

Na mezinárodní úrovni ČR podporuje činnost lidskoprávních organizací a mechanismů, které hrají velice důležitou roli při prevenci porušování lidských práv ve světě a při podpoře naplňování lidskoprávních závazků. „Jsem velmi rád, že se před několika dny EU za aktivní podpory ČR shodla na ustavení lidskoprávních sankcí a přijala Akční plán na podporu lidských práv a demokracie ve světě. Podobně oceňuji roli českého předsednictví ve Výboru lidské dimenze OBSE a aktivní členství v Radě OSN pro lidská práva“, připomněl ministr Petříček další aktivity české diplomacie.

Svět, v němž nejsou dodržována lidská práva, není stabilní. V letošním roce je 10. prosinec dobrou příležitostí pro potvrzení významu lidských práv pro navrácení světa do podoby, v jaké si jej přejeme mít. O to se ČR dlouhodobě snaží prostřednictvím své politiky podpory lidských práv a demokracie.