suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničí Jan Lipavský navštívil Finsko

Ministr zahraničí Jan Lipavský navštívil dne 2. 6. 2022 Helsinky, kde se setkal se svým finským protějškem Pekkou Haavistem a ministryní pro evropské záležitosti Tytti Tuppurainen. Ministr Lipavský potvrdil plnou podporu Finsku při jeho vstupu do NATO. Ministři jednali o aktuálním vývoji na Ukrajině a jednotně odsoudili agresi Ruska. Ministr Lipavský svým partnerům představil priority ČR pro předsednictví EU.Ministr zahraničí Jan Lipavský navštívil dne 2. 6. 2022 Helsinky, kde se setkal se svým finským protějškem Pekkou Haavistem a ministryní pro evropské záležitosti Tytti Tuppurainen. Ministr Lipavský potvrdil plnou podporu Finsku při jeho vstupu do NATO. Ministři jednali o aktuálním vývoji na Ukrajině a jednotně odsoudili agresi Ruska. Ministr Lipavský svým partnerům představil priority ČR pro předsednictví EU.

Ministři jednali o záležitostech EU, ruské agresi vůči Ukrajině, energetické bezpečnosti a Západním Balkánu. Ministři Lipavský a Haavisto odsoudili agresi Ruska. „Česko má stejně jako Finsko zkušenosti s ruským útlakem. Proto chceme velmi silně podpořit Ukrajinu. Dohodli jsme se s ministrem Haavistem, že budeme pokračovat v politické, vojenské a humanitární podpoře Ukrajiny,“ uvedl ministr Lipavský na společné tiskové konferenci. Ministr Haavisto poděkoval Česku za jeho podporu Ukrajině a přijímání ukrajinských uprchlíků. 

Jedním z témat jednání byl také záměr Finska vstoupit do Severoatlantické aliance. Ministr Lipavský potvrdil plnou podporu Finsku při jeho vstupu do NATO včetně připravenosti Česka podepsat Přístupové protokoly. „Rusko dosáhlo přesného opaku toho, co chtělo. Země v jeho sousedství chtějí vstoupit do NATO a EU a některé opouštějí svou tradiční neutralitu,“ prohlásil Lipavský. 

Důležitým bodem jednání bylo také blížící se české předsednictví v EU. Ministr Lipavský představil finským ministrům priority českého předsednictví, které finští partneři plně podpořili. Jednou z nejdůležitějších priorit bude podpora Ukrajiny, a to jak z hlediska rekonstrukce válkou poničené infrastruktury, tak perspektivy členství země v EU.

Ministr zahraničí Lipavský na závěr jednání vyjádřil zájem na prohloubení bilaterálních vztahů mezi Finskem a Českem.

Setkání s ministryní Tuppurainen

Setkání s ministryní Tuppurainen

Tisková konference ministrů Lipavského a Haavista

Tisková konference ministrů Lipavského a Haavista