suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Helsinky
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předseda Národní koalice Petteri Orpo hostem pracovního oběda velvyslanců EU

V rámci předsednictví ČR v Radě EU se dne 4. října 2022 na Velvyslanectví ČR v Helsinkách konal pracovní oběd velvyslanců členských států EU s předsedou Národní koaliční strany Petterim Orpem. Hlavními tématy byla bezpečnost, válka na Ukrajině, vztahy s Ruskem a ekonomické otázky.

Na úvod jednání zástupce velvyslance Daniel Horák shrnul výsledky posledních nejvýznamnějších akcí a událostí v rámci českého EU předsednictví, mezi něž patří např. dohoda ministrů ohledně boje s vysokými cenami energií stanovením cenového stropu a opatření ke snížení poptávky po elektřině. Dále se věnoval pražskému summitu, v rámci kterého se hlavy států a vlád 6. a 7. října 2022 sejdou k jednání ohledně bezpečnosti a energetiky. Půjde o první jednání Evropského politického společenství, po kterém bude následovat neformální Evropská rada.

Petteri Orpo se ve svém vystoupení věnoval ruské agresi proti Ukrajině a reakci Finska a Evropy na poslední vývoj ohledně nelegální anexe ukrajinských území Ruskou Federací. Evropa musí dle Orpa posílit svou vlastní obranyschopnost i podporu Ukrajině a musí se soustředit i na důslednou ochranu kritické infrastruktury. Národní koaliční strana je tradičním zastáncem členství Finska v NATO a věří, že historicky nejrychlejší proces ratifikace bude již brzy ukončen. Z vnitropolitických otázek si dle Petteriho Orpa nejvíce pozornosti žádá narůstající veřejný dluh, tíživá situace ve zdravotnictví, reforma pracovního trhu, vč. posílení zahraničních pracovníků, další posílení obrany, posílení role kapitálového trhu a navýšení investic proměnou investičního prostředí. EU musí daleko více spolupracovat v oblasti energetiky a musí posílit svou vzájemnou obchodní výměnu. EU zároveň musí zůstat organizací založenou na hodnotách jako např. právní stát.