suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Helsinky
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Recepce k oslavě svátku 28. října a zahájení výstavy plakátů českých a finských hrdinek

Dne 14. října 2021 proběhla na Velvyslanectví ČR v Helsinkách slavnostní recepce k oslavě státního svátku 28. října. Při té příležitosti byla v prostorách velvyslanectví zahájena i výstava plakátů představující významné ženské osobnosti české a finské historie.

Akce proběhla za účasti vedoucích diplomatických misí ve Finsku a dalších významných hostů. Pozváni byli také zástupci podnikatelské sféry s vazbou na ČR, finští bohemisté a významní krajané.

Na úvod přítomné přivítal velvyslanec ČR ve Finsku pan Ivan Jukl, který rovněž informoval o svém pověření funkcí doyena diplomatického sboru. Velvyslanec Ivan Jukl představil prezentovanou výstavu, připomněl příběhy uvedených českých žen a upozornil na spojitosti s jejich finskými protějšky. K hostům promluvila také finská poslankyně a předsedkyně spolku Nytkis paní Saara-Sofia Sirén.

Výběr žen, které zanechaly výraznou stopu v historii i současnosti obou zemí a mnohé z nich se prosadily i v mezinárodním prostředí, zahrnuje například umělkyně, sportovkyně, političky nebo bojovnice za lidská práva. Plakáty českých hrdinek byly vytvořeny s využitím výstavy Českých center, která byla inspirována výročím 100 let od uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920. Na výběru a zpracování portrétů finských hrdinek spolupracoval finský spolek Nytkis, který zastřešuje finské organizace podporující rovnost žen a angažující se v otázkách souvisejících s postavením a právy žen. Ke všem plakátům byly připojeny i QR kódy, díky nimž se zájemci mohli s příběhy jednotlivých žen seznámit podrobněji .

Autory portrétů českých hrdinek jsou mladí a talentovaní ilustrátoři z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Realizace finských plakátů se zhostil Petr Řehoř, uznávaný český malíř žijící ve Finsku, který je také držitelem ceny Gratias agit, udělované českým ministerstvem zahraničí za šíření dobrého jména ČR v zahraničí.

přílohy

Recepce ke státnímu svátku a zahájení výstavy 917 KB JPG (Obrázek / Fotka) 22.10.2021

Recepce ke státnímu svátku a zahájení výstavy 742 KB JPG (Obrázek / Fotka) 22.10.2021

Recepce ke státnímu svátku a zahájení výstavy 708 KB JPG (Obrázek / Fotka) 22.10.2021

Recepce ke státnímu svátku a zahájení výstavy 748 KB JPG (Obrázek / Fotka) 22.10.2021